WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,20092494,wegry-skazane-przez-za-zlamanie-swobody-wypowiedzi-opozycji.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2016-05-18 00:34:30 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Węgry skazane za złamanie swobody wypowiedzi opozycji

Węgry skazane za złamanie swobody wypowiedzi opozycji

lulu, PAP
17.05.2016 22:47
Premier Węgier Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban (KAI PFAFFENBACH / REUTERS / REUTERS)

1. Trybunał Praw Człowieka skazał Węgry za złamanie swobody wypowiedzi
2. Poszło o ukaranie posłów opozycji, którzy protestowali przeciw rządowi
3. Kara dla nich przeszła w głosowaniu bez debaty i poprawek

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sprawa dotyczy siedmiu posłów do węgierskiego parlamentu, należących do dwóch niewielkich ugrupowań opozycyjnych wobec rządzącego Fideszu premiera Viktora Orbana. Część tych posłów przyniosła w kwietniu i maju 2013 r. do parlamentu transparenty oskarżające Fidesz o "kradzież, oszustwo i kłamstwa" a także ustępowanie presji ze strony "narodowej mafii tytoniowej". Działo się to podczas parlamentarnych prac nad ustawą o handlu wyrobami tytoniowymi. Z kolei pozostali posłowie w czerwcu 2013 roku podczas debaty nad ustawą o obrocie ziemią rolną i lasami ustawili na stole przed premierem Orbanem niewielką taczkę wypełnioną ziemią i rozciągnęli transparent: "Rozdawajcie ziemię zamiast ją kraść!".

Posłowie obu grup zostali na wniosek przewodniczącego ukarani karami grzywny w wysokości w przeliczeniu od 170 do 600 euro. Propozycja kar została w głosowaniu plenarnym parlamentu przyjęta bez debaty i poprawek.

Trybunał pouczył o zasadach demokracji

Już we wrześniu 2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że w ten sposób Węgry naruszyły prawo do swobody wypowiedzi gwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Węgierski rząd odwołał się jednak od niekorzystnego dlań orzeczenia do Wielkiej Izby, która pełni funkcję drugiej instancji Trybunału.

Sędziowie w apelacji zgodzili się z argumentacją strony rządowej, że przewodniczący parlamentu ma prawo reagować, kiedy posłowie swoim zachowaniem zakłócają porządek obrad. "Korzystanie ze swobody wypowiedzi w Parlamencie musi czasami ustąpić przed słusznymi interesami, takimi jak ochrona właściwego przebiegu prac parlamentarnych czy ochrona praw innych parlamentarzystów" - przyznali sędziowie. Ale jednocześnie zauważyli, że "autonomia parlamentu nie powinna być nadużyta w celu uciszenia wolności wypowiedzi posłów, która jest samym sercem debaty politycznej w demokracji".

Węgierskie prawo nie przewidywało ani możliwości złożenia przez ukaranego posła wyjaśnień, ani nie pozwalało mu na odwołanie się od kary. Od tego czasu prawo zostało zmienione, jednak nowymi regulacjami nie została objęta siódemka posłów, która swoje grzywny zaskarżyła do Strasburga. Wielka Izba Trybunału nakazała węgierskim władzom zwrot grzywien zapłaconych przez posłów, a także zasądziła na ich korzyść 12 tys. euro tytułem zwrotu kosztów postępowania.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 25 razy 9

  Jakbym widział Polski sejm pod wodzą Kuchcińskiego i innych pisich wicemarszałków , niedawno też posłowi pół wypłaty zachachmęcił , idą drogą swoich kolesi od Orbana i tak samo pod sąd trafią

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 6

  Jak się tylko kaczor o tym wyroku dowie , to każe się trybunałowi udać do lekarza i przebadać

 • misyu1

  Oceniono 26 razy 6

  Faszystowskie Węgry i może Zeman, oto nasi sojusznicy w budowie "suwerennej demokracji" oraz innych bzdetów PISu (Putina i Surkova).

 • ergosumek

  Oceniono 11 razy 5

  "Węgry skazane przez za złamanie swobody wypowiedzi opozycji"

  Swoboda wypowiedzi to bezpodstawne oskarżenia o kradzież, kłamstwo, oszustwo i podstawianie taczki dla premiera?
  To jeszcze i Polskę mogą POkarać z rozpędu.

 • Black Swan

  Oceniono 13 razy 5

  pare dni temu jakaś Niemka wyraziła w necie swoją opinię o uchodźcach... Powiedziała co o nich i aktualnie rządzących Niemcami, myśli i to wystarczyło by przyszła policja skonfiskowała jej komputer, komórkę oraz decyzja administracyjną pozbawiła ja dostępu do netu... Trafiła na jakaś czarna listę i teraz każdy provider czy dostawca usług musi jej odmówić...
  W świetle tej wyżej informacji jak zareaguje Europejski Trybunał Praw Człowieka na takie postępowanie władz Niemiec ?
  Tak na marginesie; cieszcie się, ze zmieniliście władzę bo ja nie wątpię, ze gdyby dalej rządziła PO to bylibyśmy już ubogaceni pierdylionem imigrantów a władza postępowała by identycznie jak w Niemczech... Wg. KOD byłaby to demokracja pełną mordą ale moim zdaniem byłaby to choojowizna...

 • pietruszka1305

  Oceniono 4 razy 2

  Gazeta wyborcza to gów.o. Lubie tu wpaść i wszystkim o tym przypomnieć :-D

 • ropuch1pincet

  Oceniono 6 razy 2

  Karuzela jest the best!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX