WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Centre-of-European-Reform-Tusk-faworytem-na-nowego-szefa-KE,wid,15465241,wiadomosc.html?ticaid=11058e&_ticrsn=3 przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-04-03 22:18:38 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Centre of European Reform: Tusk faworytem na nowego szefa KE - Wiadomości - WP.PL

Centre of European Reform: Tusk faworytem na nowego szefa KE.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP | dodane 52 minuty temu

fot. PAP / Radek Pietruszka Donald Tusk

opinie
drukuj

Premier Polski Donald Tusk jest "zdecydowanym faworytem" na nowego szefa Komisji Europejskiej, a jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - na nowego szefa unijnej dyplomacji - pisze Hugo Brady, ekspert think tanku Centre for European Reform.

W 2014 roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, liderzy UE postanowią, kto zastąpi Hermana Van Rompuya, Jose Manuela Barroso oraz Catherine Ashton na kluczowych stanowiskach w UE.

Jak pisze Brady, frakcje polityczne w PE zamierzają wystawić własnych kandydatów na stanowiska przewodniczącego KE. I tak Martin Schulz, szef PE od 2012 r., chce być kandydatem socjalistów, komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding - kandydatką chadeków z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), a Guy Verhofstadt - liberałów. Jednak, jak zauważa ekspert, "otwartą kwestią" jest to, czy poszczególne partie polityczne w UE będą w stanie porozumieć się co do jednego kandydata w swojej rodzinie politycznej. Z powodu rosnącego eurosceptycyzmu w UE w wyborach do PE może nie zabraknąć niespodzianek, a to z kolei może też utrudnić nominacje kandydatów - przewiduje Brady.

W przypadku nowego szefa dyplomacji zdaniem Brady'ego znaczenie może mieć to, że Francja i Niemcy ostatnio rozważają, w jaki sposób sprawić, by Europejska Służba Działań Zewnętrznych w przyszłości stała się "ważniejszym dyplomatycznym graczem". Jeśli ma to przynieść namacalne rezultaty, przyszłym szefem unijnej dyplomacji powinna zostać "ugruntowana +gwiazda+ polityki zagranicznej" - pisze Brady.

Podkreśla, że od 2009 r. krajobraz polityczny w UE uległ zmianom: dominującym krajem stały się Niemcy, a rola Francji się zmniejszyła, podobnie jak takich krajów jak Cypr, Grecja, Włochy, Portugalia i Hiszpania. "Za rządów Davida Camerona Wielka Brytania znalazła się na marginesie UE do takiego stopnia, że trudno sobie wyobrazić, by w 2014 r. Brytyjczyk zajął wysoką pozycję" w instytucjach UE, z wyjątkiem stanowiska jednego z komisarzy - wyjaśnia Brady.

Tymczasem "Polska chce się prezentować jako 'Francja Wschodu', kraj ze zdrową i dużą gospodarką, uzupełnienie i ograniczenie wpływu Niemiec, a także niezależny, pragmatyczny przywódca nowych krajów członkowskich" - pisze ekspert.

Zastanawiając się nad tym, kim są najbardziej prawdopodobni kandydaci na trzy główne stanowiska, na wstępie eliminuje Włochów. Tłumaczy, że Mario Draghi już jest szefem Europejskiego Banku Centralnego, a były minister spraw zagranicznych Franco Frattini liczy na to, że w 2014 roku zastąpi Andersa Fogha Rasmussena na stanowisku sekretarza generalnego NATO.

Zdaniem Brady'ego "Rasmussen byłby dobrym szefem unijnej dyplomacji", ale rządząca w Danii socjalistyczna koalicja nie nominowałaby tego liberała. Mimo to według eksperta obecny szef NATO powinien być brany pod uwagę jako przyszły szef Rady Europejskiej.

"Premier Polski Donald Tusk i jego elokwentny minister spraw zagranicznych Radek Sikorski są zdecydowanymi faworytami odpowiednio na stanowiska szefa KE i szefa dyplomacji, chociaż oczywiście oba nie mogłyby przypaść Polakom" - pisze Brady. Jego zdaniem Niemcy mogłyby poprzeć Tuska, aby "scementować polityczny sojusz Berlina z Warszawą oraz dlatego, że czas najwyższy, by osobie z nowego kraju członkowskiego przypadło wysokie stanowisko". Ekspert zastanawia się jednak, czy Tusk "byłby wystarczająco silny, by stanąć na czele KE w trudnych czasach, oraz czy w ogóle chciałby starać się o nominację EPL na przewodniczącego KE".

Kolejną niepewną kwestią jest to, czy Sikorski mógłby zastąpić Ban Ki Muna na stanowisku sekretarza generalnego ONZ, jako że "prawdopodobne jest to, że jego następca będzie pochodził z Europy Wschodniej". Kadencja Ban Ki Muna wygasa pod koniec 2016 r.

"Wielka Brytania najpewniej sprzeciwi się temu, by otwarty i ambitny Sikorski" stał się szefem unijnej dyplomacji - pisze Brady. Wyjaśnia, że mimo "brytyjskich korzeni" Sikorski "stał się orędownikiem integracji europejskiej". Wśród innych kandydatów ekspert think tanku wymienia szefa MSZ Szwecji Carla Bildta, Fina Alexandra Stubba lub Bułgarkę Kristalinę Georgiewą.

Ekspert uważa też, że liderzy UE mogą zdecydować, że biorąc pod uwagę obecne realia polityczne, rozważne byłoby powierzenie jednego z głównych stanowisk Niemcowi. Jako możliwego kandydata na szefa unijnej dyplomacji wymienia byłego szefa MSZ Franka-Waltera Steinmeiera.

Jego zdaniem idealną kandydatką Francji mogłaby być szefowa MFW Christine Lagarde. Jednak przewiduje on, że ta centroprawicowa polityk nie dostałaby poparcia Partii Europejskich Socjalistów (PES). Jednocześnie Brady pisze, że, aby zwiększyć rolę Francji w UE, "Hollande powinien rozważyć promowanie Pascala Lamy'ego" na kandydata PES. Obecnie jest on szefem Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Liderzy UE muszą spróbować znaleźć trzech kandydatów, którzy razem będą reprezentować odpowiednią równowagę geograficzną i polityczną, a także wykażą się otwartością na kwestie demokratycznej legitymizacji, równości płci i obawy, że UE powoli dzieli się na kraje strefy euro i spoza niej - pisze Brady.

(bart)

oceń
32
280
Podziel się

W innych serwisach  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~eh [13 minut temu]

pora wyprowadzac sie z europy chociazby i do afryki bo tam beda juz lepsze warunki zycia. tusk sprzeda najpierw polske, pozniej zniszczy europe, po europie wezmie sie za rosje i usa. nic go nie powstrzyma. to chodzaca apokalipsa

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~laki [13 minut temu]

to niech pakują walizy , nie będziemy po nich płakać

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Szok [13 minut temu]

Tak się wynagradza sługusów, którzy uprzednio zdemontowali swoje kraje. Bydlaki.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Ślązak [13 minut temu]

POgrążył Polskę - czas na Europę!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~fiip [14 minut temu]

krzyżyk na drogę Polska wreszcie odpocznie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wacek [13 minut temu]

Prima Aprilis

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Ostatni Białas [14 minut temu]

Gratulujemy Towarzyszu Tusk!!! Narody Związku Socjalistycznych Republik Europejskich serdecznie dziękują Ci za pracę na rzecz stworzenia "nowego człowieka" i walkę z przedsiębiorczą, wolnorynkową wrogą reakcją! Na cześć Towarzysza Tuska: Hip Hip Hura! (ostatni.bialas@gmail.com)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ArnoldS [14 minut temu]

W UE to Donald będzie miał pole do popisu,tam jeszcze nie wiedzą jak płepieł potrafi łgać.Na początek obieca,że w Unii stworzy kuwejcki raj,a wyjdzie mu chińskie piekło.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mareniko1 [14 minut temu]

Jak go wybiorą to UE jest zagrożona , dla niego wystarczy 6 miesięcy i UE bedzie błagać by go zamknąć .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~antyube [14 minut temu]

Michalkiewicz już dawno to przewidział...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wwww [14 minut temu]

I gdzie sprawiedliwość olać ich razem z tą unią .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Brawo! [14 minut temu]

Donald pakuj manatki i .......j

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bul [14 minut temu]

Jeszcze za mało się przysłużył dla uni jeszcze troche musi bigosu w Polsce narobić albo mu tylko obiecują żeby się lewpiej starał

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~astom [14 minut temu]

Ojrokomuna z utęsknieniem czeka na ojrototalistę.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kk [15 minut temu]

Niech zostanie.Z jego beztalenciem szybciej się to dziadostwo i złodziejstwo tzw.UE rozleci

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~andy [pół godziny temu]

ciekawe jaką propozycję europejską może otrzymać największy polski specjalista od absolutnie wszelkich spraw Jarosław Kaczyński ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~f [15 minut temu]

wat

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~peowiec [15 minut temu]

Pan Premier Donald Tusk to najlepszy Premier Polski od A.D. 966r. PO Rządzi,PO Radzi, PO Nigdy Cię nie Zdradzi !!! Pan Premier Tusk Powinien rządzić Całym Światem !!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~andy [15 minut temu]

czy ktoś wie dlaczego J. Kaczyński nie otrzymuje żadnych propozycji na obojętnie jakie stanowisko w UE ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bbb [15 minut temu]

Tak, tak nasi bardzo zasłużyli się wszystkim, pełna zasługa, ... a naród, no coż ?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24
Niedźwiedzie w Bieszczadach materiał foto Niedźwiedzie w Bieszczadach dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Co robisz z jedzeniem, które zostaje po świętach?

liczba oddanych głosów: 1184