WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://technologie.gazeta.pl/internet/1,138228,16757304,Noble_2014__Medycyna_lub_fizjologia.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-06 12:05:57 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nagroda Nobla 2014 - medycyna: John O'Keefe i May-Britt Moser oraz Edvard I. Moser za odkrycie komórek, które odpowiadają za orientacje człowieka w przestrzeni

Nagroda Nobla 2014 - medycyna: John O'Keefe i May-Britt Moser oraz Edvard I. Moser za odkrycie komórek, które odpowiadają za orientacje człowieka w przestrzeni

Gazeta.pl > Technologie >  Wiadomości >  nauka
Piotr Stanisławski
06.10.2014 10:51
Przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (fot. Nobelprize.org)

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali John O'Keefe i May-Britt Moser oraz Edvard I. Moser za wewnętrzny GPS człowieka - sytem, który odpowiada za orientację w przestrzeni.

Skąd właściwie człowiek wie, gdzie jest? Jak orientujemy się, gdzie znajdujemy się w przestrzeni i jak się w niej przemieszczamy? Jak wreszcie gromadzimy informacje, które pozwalają nam odnaleźć drogę gdy znowu znajdziemy się w tym samym miejscu? Tegoroczni nobliści - John O'Keefe oraz May-Britt Moser i Edvard I. Moser - odkryli właśnie nasz wewnętrzny „system GPS” znajdujący się w mózgu. Jest on ściśle związany z wyższymi funkcjami poznawczymi.

W 1971 roku John O'Keefe odkrył pierwszy element tego systemu pozycjonowania. To komórki nerwowe znajdujące się w hipokampie, które zawsze aktywowały się, gdy badane szczury znajdowały się w określonym punkcie pomieszczenia. Inne grupy komórek stawały się aktywne, gdy szczury były w innych miejscach. O'Keefe stwierdził, że muszą to być właśnie elementy tworzące mapę przestrzenną.

Ponad 10 lat później, w 2005 roku, May-Britt Moser i Edvard I. Moser odkryli kolejny element tego systemu. To komórki nazwane przez nich „komórkami siatkowymi”, które tworzą układ pozwalający na precyzyjne określanie położenia i odnajdywanie drogi.

Odczuwanie położenia w przestrzeni ma kluczowe znaczenie dla naszego istnienia. To jedna z najważniejszych informacji płynących z otoczenia. W mózgu dane dotyczące obecnego położenia łączone są z poczuciem przebytej odległości i wiedzą o poprzedniej pozycji.

John O’Keefe to urodzony w 1939 roku Amerykanin mający też brytyjskie obywatelstwo. Doktorat z psychologii fizjologicznej zrobił na McGill University w Kanadzie w 1967 roku. Obecnie jest dyrektorem Sainsbury Wellcome Centre in Neural Circuits and Behaviour na University College w Londynie.

 

Kilka liczb na temat nagrody Nobla:

Od 1901 do 2013 roku wręczono 104 nagrody Nobla z fizjologii i medycyny.

38 z tych nagród wręczono pojedynczemu laureatowi.

Tylko 10 kobiet otrzymało nagrodę Nobla z medycyny lub fizjologii.

Najmłodszy laureat nobla z medycyny lub fizjologii miał 32 lata. To odkrywca insuliny, Frederick G. Banting, nagrodzony w 1923 roku.

Najstarszy laureat miał 87 lat - był nim Peyton Rous nagrodzony w 1966 roku za odkrycie wirusuów indukujących powstawanie guzów.

Średnia wieku laureatów nagrody Nobla z medycyny lub fizjologii to 58 lat.

Tagi:

 • 1
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • jestemzalegalem

  Oceniono 74 razy 50

  Faworyt to prof. Chazan za leczenie złamań różańcem i wypalanie komórek rakowych nowenną popmejańską ;P

 • Oceniono 23 razy 13

  To się nawet fizjologom nie śniło.
  Co z Chazanem? Czołowym przedstawicielem polskiej nauki?

 • Oceniono 1 raz 1

  "W 1971 roku John O'Keefe odkrył pierwszy element tego systemu pozycjonowania. To komórki nerwowe znajdujące się w hipokampie, które zawsze aktywowały się, gdy badane szczury znajdowały się w określonym punkcie pomieszczenia. Inne grupy komórek stawały się aktywne, gdy szczury były w innych miejscach. O'Keefe stwierdził, że muszą to być właśnie elementy tworzące mapę przestrzenną.

  Ponad 10 lat później, w 2005 roku, May-Britt Moser i Edvard I. Moser odkryli kolejny element tego systemu. To komórki nazwane przez nich „komórkami siatki”, które tworzą układ pozwalający na precyzyjne określanie położenia i odnajdywanie drogi."

  chyba czegos pomiedzy brakuje. albo redakcja ma problem z liczeniem i nie portafi liczyc do 34.

 • czarnybialyszary

  Oceniono 13 razy 1

  a co z katechetką z PO będącą MINISTREM?!
  ps. popieram SLD!

 • dziki_truten

  0

  Przyznać Nobla w medycynie - za całokształt - dla ZUS-u za ilość dokonanych uzdrowień.

 • puzonik48

  0

  Ludzie ,którym stworzono warunki ,żeby mogli poświęcić się nauce .Jak to się ma do naszych realiów ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX