WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13673270,Gazprom_chce_rozbudowac_gazociag_jamalski__Druga_nitka.html?lokale=trojmiasto przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-04-03 20:48:04 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Gazprom chce rozbudować gazociąg jamalski. Druga nitka przebiegnie przez Polskę?

Gazprom chce rozbudować gazociąg jamalski. Druga nitka przebiegnie przez Polskę?

mil, PAP, Reuters
03.04.2013 , aktualizacja: 03.04.2013 19:35
A A A Drukuj
Gazprom

Gazprom (Fot. MAXIM SHEMETOV REUTERS)

Prezydent Rosji Władimir Putin zlecił koncernowi Gazprom powrócić do projektu budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa z myślą o dostawach dla Polski, Słowacji i Węgier - poinformowała agencja Reutera. Kilka godzin po tej sensacyjnej wiadomości, strona Polska wyraziła zdumienie pomysłem.- Zwiększenie importu gazu rosyjskiego do UE jest wątpliwe z punktu widzenia ekonomicznego - powiedział na konferencji minister skarbu.
- W związku z (gazociągami) Nord Stream i South Stream faktycznie zrezygnowaliśmy z projektu Jamał-Europa II - powiedział Putin, który spotkał się z szefem Gazprom Aleksiejem Millerem.

Zaapelował o powrót do tego projektu, który ma zapewnić "zwiększenie niezawodności zaopatrzenia w gaz Polski, Słowacji, Węgier" - pisze agencja ITAR-TASS.

Prezes Gazpromu Alexei Miller powiedział zaś, że druga nitka gazociągu jamalskiego mogłaby zacząć działać w 2018-2019 roku.

Sensowności budowania drugiej nitki gazociągu nie widzi jednak strona polska. Kilka godzin po informacji dotyczącej pomysłu Putina, głos zabrał minister skarbu państwa. - Pytanie, czy jest w ogóle ekonomiczne uzasadnienie zwiększenia importu gazu rosyjskiego do UE. Raczej, patrząc na rok 2011 i 2012, obserwujemy spadek importu gazu rosyjskiego, w sumie już o 10 mld m3, więc jest to wątpliwe z punktu widzenia ekonomicznego. Nie widzę dzisiaj przestrzeni w Polsce, na terenie Europy, aby zagospodarować np. kolejne 15 mld m3 gazu rosyjskiego - powiedział na konferencji Mikołaj Budzanowski.

- Po pierwsze, chciałem bardzo wyraźnie powiedzieć, że jedyną spółką, która może budować gazociągi przesyłowe na terenie naszego kraju, jest polska spółka państwowa Gaz-System. I [budowanie drugiej nitki gazociągu jamalskiego - red.] to nie jest decyzja ani Gazpromu ani innego rządu. Jesteśmy w Unii Europejskiej i to my będziemy o tym decydować - dodał minister.

Druga nitka od lat tylko w planach

Gazociąg jamalski łączy złoża gazu w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Biegnie przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec.

Magistralę Jamał - Europa oddano do użytku w roku 1999. Liczy 2 tys. km i przebiega z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę gazociągu Nord Stream (po dnie Bałtyku, z ominięciem Polski) nie zaczęto jej nawet projektować.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz więcej na temat:

 • 81
 • 4
 • 2
 • 4

Komentarze (89)

 • zawiszka83

  Oceniono 258 razy 214

  Coś czuję,że te nasze zasoby gazu łupkowego wcale nie są takie małe.

 • dziadekjam

  Oceniono 124 razy 80

  "Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001 roku, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę gazociągu Nord Stream (po dnie Bałtyku z ominięciem Polski) nie zaczęto jej nawet projektować."
  ===================================================================
  Totalne zakłamanie tematu. Porozumienie w sprawie budowy Nord Stream podpisano w Moskwie 29 sierpnia 2006 roku pomiędzy Gazpromem i niemieckimi E.ON Ruhrgas i BASF. Pomysł budowy i dalsze decyzje związane z budową tego rurociągu były wynikiem SPRZECIWU RZĄDU łoBuzka odnośnie planu Rosjan budowy drugiej nitki "Jamalu". Słynne pierdoły o "światłowodach szpiegowskich" w rurociągu i tym podobne kretynizmy. Nie przypadkowo ruroci Nort Stream nazywany jest ironicznie "rurociągiem Steinhoffa" (od nazwiska łoBuzkowego ministra Janusza Steinhoffa) Niech teraz nie zwala się winy na Rosjan, bo na tej "solidarności" z Niemcami, głównie z kanclerzem Schroederem (obecnym prezesem Nord Stream) łoBuzek załatwił sobie "względy" u Niemców, które w późniejszym czasie zaowocowały p[oparciem go na szefa Parlamentu Europejskiego.

 • johanek4e

  Oceniono 93 razy 65

  A światło-wodowy wkład GW w zaniechanie tej inwestycji ,który skończył się awanturą dyplomatyczną z wiadomym podbałtyckim skutkiem?Krótka pamięć,czy spalone red.archiwa ?

 • rabbinhood

  Oceniono 33 razy 31

  Każdy sensowny biznes rozpoczyna się od wyliczenia możliwych sposobów realizacji, potem szacuje się potencjalne koszty i ryzyko każdego wariantu, oraz sposoby rozwiązywania potencjalnych komplikacji i negatywnych scenariuszy. To że nie wyklucza się Polski z rozważa świadczy o braku uprzedzeń i normalizacji wzajemnych stosunków. Daleko jednak od tego do decyzji i realizacji, bo dziś więcej do powiedzenia od polityki mają pieniądze, szczególnie te które mają być zarobione na takim projekcie.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 61 razy 31

  "Powinien" nie oznacza, że rurę położy, ale PiS i zgizauropodyl dostaną sraczki na samą myśl.

 • kingsizemax

  Oceniono 31 razy 25

  Gazprom powinien rozważyć - powiedział Putin .Przekładając to na realia rosyjskie , można powiedzieć , że Putin wydał szefom Gazpromu polecenie budowy drugiej nitki rurociągu.

 • gorzejgorzej

  Oceniono 32 razy 16

  Zaraz znajdzie się jakiś Buzek, który powie , że narusza to interesy Ukrainy albo jakiegoś Uzbekistanu. I wtedy Niemcy zaproponują nowy Nord Stream.
  O interesie Polski, jak poprzednim razem (Buzek), ten nowy Buzek mówił nie będzie !

 • felekstankiewicz

  Oceniono 42 razy 12

  Pan Premier Putin jak widac chce normalnych stosunkow gospodarczych ze swoim sasiadem,podejrzewam jednak ze z powodu oszolomow,wyznawcow trotylu i spisku na Najasnieszego Pana,niewiele uzyska.My natomiast kupimy gaz znacznie drozej,ale za to zgodnie z historycznym poslannictwem.

 • philosophe

  Oceniono 5 razy 5

  Co za pokretne informacje. "...ze wzgledu na wybudowanie Nord-Stream zaniechano budowy..". Przeciez to wladze Polski zmusily Rosjan do obejscia polskiego terytorium.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane