WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,13672723,Kiedy_mieszkancy_zdecyduja_o_nowym_kosciele_w_Gdansku_.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-04-03 18:31:08 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Kiedy mieszkańcy zdecydują o nowym kościele w Gdańsku?
  • 18:26 Kolizja tramwaju z samochodem ...

Kiedy mieszkańcy zdecydują o nowym kościele w Gdańsku?

Katarzyna Włodkowska
03.04.2013 , aktualizacja: 03.04.2013 18:07
A A A Drukuj
Nowy projekt kościoła w Gdańsku - Południe. Autor: sopocka pracownia Pro Arte

Nowy projekt kościoła w Gdańsku - Południe. Autor: sopocka pracownia Pro Arte (Materiały prasowe)

Czy konsultacje społeczne w sprawie budowy nowego kościoła na gdańskich Łostowicach odbędą się w zapowiadanym terminie? Są wątpliwości
Konsultacje, które zainicjowali radni PO, mają odbyć się w dniach 15 kwietnia - 16 maja br. Obejmą 1,6 tys. mieszkańców i mają dotyczyć obszaru ulic: Hokejowa; Kielasa; Łucznicza; Łyżwiarska; Narciarska; Ofiar Grudnia '70; Olimpijska; Piłkarska; Podleckiego; Saneczkarska; Szermiercz; Tenisowa; Wielkopolska - dla budynków od nr. 63 wzwyż; Żeglarska.

Tak wskazuje uchwała podjęta pod koniec lutego przez gdańskich radnych. Całość - też zgodnie z dokumentem - ma poprzedzić 21-dniowa kampania informacyjna. A na to - jeśli trzymać się dat zawartych w uchwale - zabraknie już czasu. Bo uchwała wejdzie w życie dopiero w czwartek - tyle zajęła analiza prawna wojewody, do tego doszedł też 14-dniowy termin na uprawomocnienie publikacji w dzienniku urzędowym wojewody pomorskiego.

- W czwartek zbiera się zespół złożony z sześciu urzędników oraz czterech radnych - mówi Danuta Janczarek, sekretarz miasta. - Wtedy zdecydujemy, co robić. Rano ma być znana, przygotowywana przez miejskich prawników, analiza prawa.

Bo powstaje pytanie, czy w sytuacji, gdy kampania informacyjna będzie krótsza lub będzie trwać również w trakcie samych konsultacji, ich wynik nie będzie obciążony wadą prawną.

- Myślę, że nie, bo intencją uchwały są przecież same konsultacje społeczne, których wynik nie jest dla gminy wiążący - mówi radny PO Szymon Moś, autor dokumentu.

Protesty mieszkańców

Spór w radzie o plan pod nowy kościół w Gdańsku Południe ciągnie się od 2011 r. A zaczęło się od ujawnienia przez media, że teren w rejonie ul. Wielkopolskiej wart 2,8 mln zł metropolita otrzymał od prezydenta Pawła Adamowicza za 1 proc. wartości. Sprawę miał zakończyć ogłoszony w maju 2011 r. przez kurię konkurs architektoniczny. Ale metropolita odrzucił zwycięski projekt pracowni Baum&Kwieciński. W odpowiedzi radni odstąpili od dalszych prac nad planem zagospodarowania przestrzennego. Pod koniec minionego lata parafia pw. Jana Pawła II w Gdańsku Łostowicach przedstawiła urzędnikom nowy projekt. Wraz z nim pojawił się projekt uchwały zakładającej przystąpienie do zmiany obowiązującego na tym terenie planu zagospodarowania przestrzennego. Bo dziś nie może tam stanąć żaden obiekt wyższy niż 14 metrów. Projekt kurii, który przygotowała sopocka pracownia Pro Arte, przewiduje, że kościół stanie na terenie podwyższonym o dwa metry (w tym miejscu jest zagłębienie). Do tego dochodzi 21,5 metra do kaletnicy - z wieżą obiekt dobije do 40,5 metra. Autorzy mówią, że będzie to "nowoczesna architektura w sensie materiału i detalu, zastosowania szkła, żelbetu oraz kamienia, a forma architektoniczna jest tradycyjna: strzelista wieża, krzyż na jej szczycie i trójdzielny układ wejścia głównego do nawy". W ten sposób architekci chcieli nawiązać do formy katedry. Mieszkańcy od początku protestują przeciwko inwestycji, której nie spodziewali się, wprowadzając się w ten rejon miasta. Domagają się konsultacji społecznych. Duży opór rodzi przede wszystkim planowana wysokość świątyni.

ZOBACZ TAKŻE