WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13691690,Lasek__Pod_drugiej_stronie_mamy_zaplanowana_akcje.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-04-07 09:37:09 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Lasek: Pod drugiej stronie mamy zaplanowaną akcję dezinformacyjną

Lasek: Pod drugiej stronie mamy zaplanowaną akcję dezinformacyjną

wg, PAP
07.04.2013 , aktualizacja: 07.04.2013 09:04
A A A Drukuj
Maciej Lasek

Maciej Lasek (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

- Po drugiej stronie mamy zaplanowaną akcję dezinformacyjną - uważa szef PKBWL Maciej Lasek. Jak powiedział, jego zespół ekspertów lotniczych ma liczyć do sześciu członków i ponad 20 współpracowników. Cel? Objaśniać raport komisji Millera, prostować nieprawdę i edukować.
KPRM poinformował, że prawdopodobnie jeszcze w kwietniu zarządzeniem premiera Donalda Tuska zostanie powołany zapowiadany przez pana zespół ekspertów lotniczych. Czy rozmawiał pan ostatnio na temat zespołu z premierem lub kimś z jego otoczenia?

Maciej Lasek: - Rozmawiałem, choć nie z samym premierem. Póki nie ma zarządzenia premiera, nie mogę mówić o szczegółach, ale niewykluczone, że taki zespół w niedługim czasie, czyli w kwietniu, zostanie powołany. Najważniejsze, że zbliżamy się do finału.

W rozmowie padła konkretna data rozpoczęcia działalności?

- Nie, tylko, że w kwietniu. Uważam, że termin rozpoczęcia prac nie powinien się zbiec z rocznicą katastrofy.

Po co właściwie będzie zespół?

- To na pewno nie będzie zespół, który będzie badał katastrofę, ponieważ to zostało zakończone. To będziemy powtarzali jak mantrę, póki nie pojawią się nowe fakty, które mogłyby mieć wpływ na ustaloną przyczynę wypadku lub zaleconą w raporcie profilaktykę. Nie będzie to też zespół, który będzie recenzował pracę prokuratury. Zresztą spokojnie czekam na wyniki jej prac.

Cele tego zespołu są trzy, takie same będą podstawowe działy naszej strony internetowej; zostały już przygotowane jej zręby. Pierwszym celem jest objaśnianie w sposób przystępny niektórych szczegółów zawartych w raporcie komisji Millera lub rozwijanie niektórych treści, które zostały potraktowane w sposób zdawkowy, bo np. nie miały wpływu na zasadnicze przyczyny katastrofy. Raport z badania katastrofy nigdy nie jest pełny. Nie może zawierać wszystkich informacji, które zostały zebrane, lecz tylko te niezbędne do określenia przyczyn i zaleceń. Taki sposób pisania naraził komisję na zarzuty, że niektórych zagadnień nie zbadała wystarczająco dokładnie.

Po drugie, będziemy prostować nieprawdziwe informacje pojawiające się w mediach oraz odpowiadać na przesyłane pytania. Już teraz dostajemy ich dużo, ale nie chcemy na nie odpowiadać, bo byłaby to odpowiedź prywatnej osoby, a ktoś mógłby uznać, że to stanowisko komisji. Gdy będziemy odpowiadać jako zespół, będzie to bardziej umocowane formalnie.

Po trzecie, edukacja. Trzeba np. wyjaśniać, że to, co się wydarzyło w Smoleńsku, nie odbiega od najbardziej typowych wypadków w lotnictwie komunikacyjnym.

Ten zespół będzie skierowany do tych, którzy są nieprzekonani lub zdezorientowani. Nie wierzę, że przekonamy osoby, które wierzą w teorię o zamachu, dwóch wybuchach itd. Nie trzeba przekonywać tych, którzy zaakceptowali nasz raport, choć pewnie mają nam za złe, że nie dajemy im argumentów do dyskusji.

Niektórzy mówią: nigdzie na świecie komisja nie tłumaczy się opinii publicznej z tego, co zrobiła. Raport został przyjęty, nie ma nowych faktów. To jest bardzo wygodne podejście, ale nie mamy komfortu anonimowości. Po każdej rocznicy lub nowej informacji w mediach ktoś dzwoni, pisze maile.

Ile osób wejdzie w skład zespołu?

- Trzon będzie mały, nie więcej niż pięć, sześć osób - przynajmniej takie były założenia. Na razie nie mogę powiedzieć kto, nazwiska będą w zarządzeniu. Natomiast będziemy wciągać w to współpracowników z zewnątrz. Będą proszeni o przygotowanie różnego rodzaju opinii, materiałów, filmów. Będzie to ponad 20 osób reprezentujących środowisko naukowe, inżynierów, ekspertów lotniczych i specjalistyczne media. Liczymy na współpracę z Centrum Informacyjnym Rządu. Formalne umocowanie zespołu pozwoli nam odłączyć jego działalność od pracy w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Czy pan był w Smoleńsku?

- Nie.

To dlaczego akurat pan jest twarzą tego zespołu?

- Już w lipcu 2011 r., gdy prezentowaliśmy raport, została wyselekcjonowana grupa do komunikacji z mediami. Poza tym istnieją przeszkody formalne - kolegom w mundurach jest trudniej się wypowiadać, muszą uzyskiwać zgodę przełożonych, to ich bardzo mocno ogranicza.

Włożyliśmy dużo pracy w ten raport. Boli nas to, że nasze ustalenia są publicznie podważane. W porozumieniu z naszymi kolegami z wojska stwierdziliśmy, że coś trzeba z tym zrobić. Nam, cywilom, jest łatwiej.

Czy to oznacza, że w zespole nie będzie wojskowych?

- Nie mogę tego jeszcze powiedzieć, póki nie zostanie wydane zarządzenie. Natomiast wśród współpracowników zespołu są wojskowi.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz więcej na temat:

 • 5

Komentarze (21)

 • jezierskiadam

  Oceniono 19 razy 7

  1) Samolot lecący na wysokości kilku metrów, uderza jednym skrzydłem w brzozę.
  2) Uzyskuje "moment obrotowy". (śruba)
  3) Po ćwierćobrocie uderza skrzydłem w podłoże.
  4) Podłoże jest miękkie (bagniste). Skrzydło zagłębia się w bagno.
  5) Wskutek zagłębienia skrzydła w bagno następuje obrót samolotu (inna płaszczyzna obrotu) - Koziołkowanie.
  6) Samolot uderza dziobem w podłoże.
  7) Różne części samolotu (jedno ze skrzydeł, dziób, reszta samolotu) mają różną prędkość i pędy skierowanie w różnych kierunkach
  8) Następuje rozpad samolotu na co najmniej kilka części.

  To jest najbardziej prawdopodobny mechanizm katastrofy smoleńskiej. Przyczyną jest oczywiście podjęcie nadmiernego ryzyka przy lądowaniu.

  "Zło na świecie płynie niemal zawsze z niewiedzy, zaś dobra wola może wyrządzić tyleż szkód co niegodziwość, jeśli nie jest oświecona. Ludzie są raczej dobrzy niż źli, i w gruncie rzeczy nie o to chodzi. (...) Jeśli mowa o tym, co nazywa się cnotą lub występkiem, najbardziej rozpaczliwym występkiem jest niewiedza, która mniema, że wie wszystko, i czuje się wówczas upoważniona do zabijania. Dusza mordercy jest ślepa i nie ma prawdziwej dobroci ani miłości bez największej jasności widzenia” Albert Camus - Dżuma - tłumaczenie Joanna Guze.

 • staalkeer

  Oceniono 9 razy 5

  Ogromny atak Anonymous na Izrael który ma wymazać ten kraj z mapy internetu. Nie działa setki stron. O tym napiszcie!!! Bo że jedna strona KRLD zostala zawieszona to przedwczoraj cały dzień na pierwszej wisiało

  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7l29jNVhFNU
  rt.com/news/opisrael-anonymous-final-warning-448/

  Proszę o wspieranie kampanii informacyjnej na innych forach.

 • sforia102

  Oceniono 5 razy 3

  Uważam, że portret Macierewicza w urzędach, wiszący nad głowami urzedników, jak kiedyś kolejno Hitlera, Stalina, Bieruta, czy Gomułki, prezentowałby się lepiej niż Kaczyńskiego.

 • tadec

  Oceniono 2 razy 2

  Lasek,Chlopie!!!! Wez sie w garsc!!! Z ta Twoja mina i podejciem juz spaliles pomysl "obzdurnienia" Smolenska.Chlopie Ty nie masz przekonywac przekonanych tylko myslacych!!!! Kto taka oferme wysyla w boj z talibami??? (Jego bezjajeczny Don Szef?) Ile? 8 000 PLN/mies (dajcie mnie) + materialy. za 3-4 mies. slupki-glupki Macierewicza poleca w dol jak ten nieszczesny samolot.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 1 raz 1

  Brednie Macierewicza mają na celu zagłuszanie własnych wyrzutów sumienia , oraz sumień Jarosława Kaczyńskiego i Sasina. To oni przyczynili się w znacznym stopniu do katastrofy w Smoleńsku. Nie sądzę, żeby Macierewicz był aż takim idiotą, żeby wierzyć w zamach. On raczej wierzy w zdobycie władzy na smoleńskich trupach, i z premedytacją łże i ogłupia Polaków, mając do pomocy psychopatę Kaczyńskiego, cały PiS i belzebuba z Torunia.

 • sforia102

  0

  Lenin, Trocki, Dzierżyński, Stalin, Macierewicz, tylko tacy ludzie potrafią zrobić rewolucję. Trzeba umieć przekonać społeczeństwo do swoich mżonek. Trzeba potrafić, żeby ludzie uwierzyli, że głód i niedobory, które nastąpią, są jedyną sprawiedliwością społeczną.

 • papaleone

  0

  Teraz chcecie leczyć raka, który zaatakował już wszystkie komórki?
  A gdzie byliście do tej pory, Jak Macierewicz wygłaszał swoje teorie.
  Wczoraj w TV Trwam, mówił o 3 osobach , które przeżyły.
  Jeśli jest to kłamstwem, to dlaczego Macierewicz nie ma zarzutów ?

 • 99venus

  Oceniono 2 razy 0

  Rzeczpospolita Psycholi wie swoje.

 • derp971

  Oceniono 2 razy 0

  Jaki związek ze Smoleńskiem ma Credit Agricole? Radzę poszukać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane