WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,Przedsiebiorcy-walcza-z-ZUS,wid,14572003,wiadomosc.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2012-06-14 21:39:59 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Przedsiębiorcy walczą z ZUS - Finanse - WP.PL

Menu

Sonda

Czy zetknąłeś się z kradzieżą paliwa?Kontakt

Napisz do nas

Napisz swoje uwagi dotyczące serwisów ekonomicznych Wirtualnej Polski

Partnerzy

Firma - wiadomości

Przedsiębiorcy walczą z ZUS

wp.pl / Dziennik Gazeta Prawna | 14.06.2012 | 07:16

  A A A
 
Przedsiębiorcy walczą z ZUS


(fot. WP)

Firmy w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych stoją na przegranej pozycji. Coraz więcej osób ma problemy z zaskarżaniem decyzji zakładu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Sytuacji przedsiębiorców w sądzie nie ułatwia fakt, że zakład nie wskazuje przepisów, na podstawie których wydaje niekorzystne dla ubezpieczonych postanowienia.

Zdaniem Bartosza Nowaka, radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych Marek Nałęcz-Socha Bartosz Nowak, coraz więcej osób twierdzi, że mają problemy z zaskarżeniem decyzji ZUS. Zawarte w nich sformułowania powodują, że nie wiadomo co i jak zaskarżyć do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Ekspert twierdzi, że w takich sytuacjach ważne jest składanie odwołań. ZUS nie powinien wydawać decyzji sprowadzających się do tego, że ubezpieczony nie ma prawa do domagania się zwrotu pieniędzy tylko dlatego, że nie ma przepisów dających mu taką możliwość.


Liczba sporów między ZUS a ubezpieczonymi rośnie. Coraz częściej ich rozstrzyganiem zajmuje się Trybunał Konstytucyjny. Jego sędziowie kilkakrotnie już oceniali kwestie równości między zakładem a przedsiębiorcami.

Jak twierdzi Marek Chmaj z Kancelarii Radcowskiej Chmaj i Wspólnicy, Trybunał w swoim dotychczasowym orzecznictwie wielokrotnie wypowiadał się o konieczności zachowania symetryczności pozycji państwa i podmiotów publicznych wobec podmiotów prywatnych. Zachowanie tej równowagi jest szczególnie istotne w zakresie ochrony praw majątkowych.

W wyroku TK z 26 maja 2010 roku Trybunał stwierdził, że niezgodne z ustawą zasadniczą są przepisy różnicujące prawa ZUS i przedsiębiorców. Zakwestionowany przepis dotyczył zwrotu nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Określał on 5-letni termin dochodzenia przez płatników (ubezpieczonych) takich należności od ZUS. Jednocześnie jednak nie dawał możliwości jego przerwania ani zawieszenia.

Roszczenia ZUS wobec ubezpieczonych ulegały natomiast przedawnieniu dopiero po 10 latach i miał on możliwość przerwania tego terminu m.in wskutek wszczęcia postępowania wobec dłużnika. Utrzymanie takiego przepisu, według TK, powodowało, że prawa majątkowe płatnika były iluzoryczne.

Wciąż nie wyjaśniona jest natomiast sprawa dochodzenia nadpłat z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Z tych emerytur nie da się wyżyć!

Galeria

Z tych emerytur nie da się wyżyć!

TAGI: zus, firma, przedsiębiorca, ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, składka, wyrok, trybunał konstytucyjny, sąd, roszczenie, roszczenia

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: -3 [9]
~wasz odmieniec [godzinę temu]

ZUS nie jest od tego by wam tumany emerytury zapewniać od emerytur są wasze dzieci tak było jest i będzie, bo człowiek to istota samo finansująca się tylko złodzieje myślą inaczej! Ekonomia to prostota, ale prostoty nikt zrozumieć nie może jak nie mogliście zrozumieć Kopernika!! 1.Każdy człowiek wystarcza jak na samego siebie zapracuje nie na innych. 2. Żadne dziecko nie potrzebuje pomocy, bo to wynika z punktu 1. Nie kradnij jest aż tak skomplikowane?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -2 [2]
~Mario [pół godziny temu]

Hi, I'm a member of a great site called Free 20 Quid. Free 20 Quid saves me money and I thought you might like to join too? Every time I shop online from hundreds of retailers I get cashback. I also get cashback for registering with other sites, completing surveys and even essential items like insurance renewals. By referring a friend using my special link below I get ÂŁ2.00 too :) If you join, don't forget to use my special refer a friend link below: http://www.free20quid.com/r/1378865 Thanks, Mariusz

odpowiedz