WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kod-wciaz-domaga-sie-publikacji-wyroku-tk-z-9-marca/67k94z przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2016-06-18 00:58:29 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
KOD wciąż domaga się publikacji wyroku TK z 9 marca - Wiadomości
PAP
wczoraj 21:17

KOD wciąż domaga się publikacji wyroku TK z 9 marca

Minęło 100 dni, odkąd rząd nie opublikował wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca; nadal domagamy się publikacji tego wyroku i będziemy tak długo, aż prawo zacznie być przestrzegane przez rząd i przez większość rządzącą - mówił przed KPRM lider KOD Mateusz Kijowski.

Udostępnij
76
Skomentuj
1022
Foto: PAP Mateusz Kijowski

Podczas konferencji prasowej przed kancelarię premiera, w miejscu gdzie znajduje się licznik dni, które upłynęły od wydania orzeczenia przez TK, lider KOD Mateusz Kijowski mówił, że 100 dni temu Trybunał uznał za niekonstytucyjne przepisy nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

- Ta ustawa jest nieważna, ale trzeba ten wyrok Trybunału opublikować; od 100 dni pilnujemy tego. Domagamy się żeby zgodnie z prawem niezwłocznie kancelaria premiera opublikowała wyrok - mówił.

Przedstawiciele rządu i PiS podkreślają, że przy badaniu nowelizacji, TK powinien uwzględnić jej przepisy, które stanowią m.in., że pełen skład TK to co najmniej 13 sędziów a sprawy powinny być rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu.

Ze względu m.in. na to, iż Trybunał badał nowelizację w 12-osobowym składzie - zdaniem rządu i PiS - jego orzeczenie z 9 marca jest nieważne. Jak ocenił po wydaniu orzeczenia minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, sędziowie TK działali bezprawnie i ich - jak to określają - orzeczenie nie ma mocy prawnej i nie jest wiążące.

Z kolei premier Beata Szydło mówiła, że jej obowiązkiem jest publikowanie w Dzienniku Ustaw tych orzeczeń TK, które podjęto na mocy obowiązującego prawa, w związku z czym nie może "łamać konstytucji" i nie może "takiego dokumentu publikować".

W piątek Kijowski podkreślał, że brak publikacji wyroku TK to przejaw łamania konstytucji. Dodał, że kolejnym jest nieprzyjęcie przez prezydenta Andrzeja Dudę ślubowania od trzech legalnie wybranych sędziów TK jeszcze przez poprzedni parlament. - Te dwa fakty powodują, że jakakolwiek dyskusja z większością parlamentarną na temat przyszłego prawa jest bez sensu. Nie możemy dyskutować na temat zmiany prawa, kiedy prawo nie jest przestrzegane, bo to znaczy, że prawo nie ma znaczenia - mówił.

- Domagamy się stanowczo, tak jak wszystkie poważne ciała prawnicze w Polsce, tak jak wszystkie poważne instytucje międzynarodowe: Komisja Wenecka, Parlament Europejski, Komisja Europejska - przede wszystkim zaprzysiężenia trzech sędziów i publikacji wyroku TK z 9 marca oraz wszystkich kolejnych wyroków TK - oświadczył Kijowski.

- Będziemy się tego domagali tak długo, aż prawo zacznie być przestrzegane przez rząd i przez większość rządzącą - stwierdził.

Lider KOD przypomniał ponadto, że obecnie w Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy, który KOD razem z ponad 100 tys. Polaków zgłosili do Sejmu jako obywatelską inicjatywę ustawodawczą. "Inicjatywę ustawodawczą, która ma przywrócić Trybunałowi Konstytucyjnemu możliwość funkcjonowania" - dodał.

- To jest nasz projekt, popieramy go od początku (...) i będziemy go pilnować tak długo, jak długo będą szanse, że zostanie on przyjęty w sposób zgodny z intencjami tych, którzy go przedłożyli - mówił.

Kijowski zaznaczył jednocześnie, że należy mieć świadomość, iż rozpatrywanie obywatelskiego projektu w Sejmie nie oznacza, że rząd naprawdę chce "wysłuchać obywateli". Według niego, chodzi o to, żeby "większość parlamentarna mogła udawać przed Europą, przed światem i przed Polakami, że słucha obywateli". - Traktują naszą ustawę jako listek figowy i na to nie będziemy się godzić, kiedy będzie dochodziło do nadużyć - stwierdził.

Wyraził też nadzieję, że podczas dalszych prac nad projektem KOD w komisjach sejmowych nie zostanie on potraktowany "jako zabawka, ale jako poważna inicjatywa obywatelska i zostanie uchwalony w kształcie niezmienionym, bądź prawie niezmienionym przez Sejm".

Przed tygodniem w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie trzech projektów zmian przepisów dotyczących TK. - dwa z nich, złożone przez PiS oraz KOD (jako projekt obywatelski), to propozycje nowych rozwiązań ws. Trybunału; trzeci - autorstwa PSL - to projekt nowelizacji ustawy o TK. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas rozmowy z dziennikarzami mówił wtedy, że nowe przepisy dotyczące TK mogłyby być uchwalone jeszcze w lipcu.

W środę rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek poinformowała, że wiodącym projektem podczas prac nad nowelą przepisów o Trybunale Konstytucyjnym ma być projekt PiS "z uwagi na to, że nie dotyczy zmiany ustawy, ale jest to nowy projekt napisany od początku do końca". "Będziemy więc dyskutować na temat poprawek, które będzie można ewentualnie zawrzeć w tej ustawie, którą my przedłożyliśmy" - mówiła Mazurek.

Obywatelski projekt zakłada m.in. rozszerzenie kręgu podmiotów zgłaszających kandydatów na sędziów TK. Ma to być - poza prezydium Sejmu, grupą 50 posłów, jak obecnie - prezydent, KRS, SN i NSA. Wybór sędziego także miałby odbywać się większością 2/3 głosów. KOD proponuje też, by pełny skład TK liczył co najmniej 9 sędziów. W projekcie obywatelskim proponuje się, by nowy sędzia TK składał przysięgę wobec marszałka Sejmu.

(jsch)

Udostępnij
76
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photoWpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

No photo
No photo j.krystyna Onet Zobacz profil
j.krystyna :
No photo j.krystyna Onet Zobacz profil
Kto pisze ten artykuł? Dlaczego znajdują się w nim takie przekłamania: Lider KOD przypomniał, że obecnie w Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy, który KOD razem z ponad 100 tys. Polaków zgłosili do Sejmu jako obywatelską inicjatywę ustawodawczą. To jest nasz projekt, popieramy go od początku (...) " Proszę napisać o tym, że procedowanie jego ustawy miało być tylko zasłoną dymną dla ustawy PiS i zapytać, dlaczego głosowali przeciwko skierowaniu jej do pierwszego czytania, o czym mówił sam Petru na antenie radiowej Trójki.
wczoraj 23:53 | ocena: 90%
Liczba głosów:21
90%
10%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ui Użytkownik anonimowy
~ui :
No photo ~ui Użytkownik anonimowy
Dużo pracy ma obecnie CBA. Pod nowym kierownictwem Biuro wreszcie zaczyna porządkować korupcyjne bagno zostawione przez PO-szustów. Osiem lat bezkarnego szastania punlicznym groszem, ustawiania przetargów na wszystko, korumpowania wszystkich zostawiło wiele śladów w kraju. Nagrania dokonane przez "kelnerów" w 2014 roku, których ujawnienie spwodowało paniczną ucieczkę Tuska pod lewackie skrzydła w Brukseli były tylko wierzchołkiem lodowej, a właściwie korupcyjnej góry. Ze słów Sikorskiego, Belki, Bieńkowskiej, Rostowskiego, Wojtunika, Sienkiewicza łatwo można wyciągnąć wspólne nuty. To przekonanie o własnej wyższości, bezkarności i pogardzie dla Polaki i Polaków.
wczoraj 22:13 | ocena: 83%
Liczba głosów:475
83%
17%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ale numer!:) Użytkownik anonimowy
~ale numer!:) :
No photo ~ale numer!:) Użytkownik anonimowy
Ten facet zdewaluował się tak, jak jego hasła, jest tak na czasie jak jego, pożal się Boże, kucyk :)
Stare chce strugać młokosa?????
Po sprawdzeniu na Wiki dowiadujemy się, że ten pan chce na starość zrobić życiową karierę na.... KODzie! :)
I to na czyich plecach??? Na plecach PiS.....! Ale jaja!:):):)
Całe życie nie znalazł dla siebie szkoły, imał się różnych, które porzucał (pewnie wymagały intelektu), zrobił dzieci, które także pozostawił (pewnie wymagały zaangażowania wychowawczego). Ale w młodości próbował... uwaga... w Instytucie Studiów nad Rodziną! A potem jeszcze, uwaga.... "Działał w ruchu ojcowskim..."(sic!)
Sami poczytajcie jaki to, zrównoważony, odpowiedzialny obywatel stoi na czele.....
(cyt.Wikipedia)

Życiorys

Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, zmienił uczelnię na Instytut Studiów nad Rodziną przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, po roku przeniósł się na dziennikarstwo. Porzucił studia, by podjąć pracę w przedsiębiorstwie krawieckim, gdzie projektował śpiwory i kurtki puchowe. W 1991 rozpoczął pracę w dziale informatycznym „Gazety Wyborczej”. Z końcem 1993 podjął pracę w Centrum Edukacji Komputerowej, gdzie szkolił administratorów sieci. W 2000 ukończył studia w Wyższej Szkole Zarządzania Polish Open University na kierunku zarządzanie informacją w biznesie, pisząc pracę dyplomową o analizie technicznej kursów giełdowych. W początkach dwudziestego pierwszego wieku pracował na stanowisku dyrektora w PZU, po utracie tej pracy, przez pewien czas bezrobotny, został wraz z żoną udziałowcem prywatnej spółki z o.o..

Pierwsze kroki jako aktywista stawiał w organizacji turystycznej działającej przy lokalnej parafii. W 1990 był członkiem założycielem Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej (ROAD), jednak wkrótce zrezygnował z działalności politycznej na rzecz społecznej. Działał w ruchu ojcowskim, współorganizował kampanię stopstopnop polemizującą z przeciwnikami obowiązkowych szczepień dzieci. Był współzałożycielem stowarzyszenia „Stop gwałtom”.
26 minut temu | ocena: 88%
Liczba głosów:17
88%
12%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~rtiudr Użytkownik anonimowy
~rtiudr :
No photo ~rtiudr Użytkownik anonimowy
Kto brał udział w demonstracji Komitetu Obrony Demokracji w Brukseli? Brak wolności słowa i łamanie praw obywatelskich zaniepokoiło... unijnych urzędników. Mimochodem „wsypała” ich dziennikarka Polsat News.
- Ci ludzie śpiewają „Odę do radości” i hymn Polski - mówiła, gdy kamera pokazywała grupkę manifestantów, którzy protestowali pod hasłem „Wolność, równość, demokracja”. Oficjalnie była to demonstracja brukselskiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji.
wczoraj 21:43 | ocena: 86%
Liczba głosów:242
86%
14%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Rappaport Użytkownik anonimowy
~Rappaport
No photo ~Rappaport Użytkownik anonimowy
do lekarzniezwarszawy(2):
No photo lekarzniezwarszawy(2) Onet Zobacz profil
wczoraj 21:55 użytkownik lekarzniezwarszawy(2) napisał:
O wypraszam sobie - PRL to były czasy zbrodni . Niestety PIS to partia narodowo -socjalistyczna - i są analogie z PRLem
Pozdrawiam
Ariel Szaron pojawił się w Knesecie (parlamencie) bez marynarki. Marszałek
Knesetu, zdenerwowany, zwraca mu uwagę na niewłaściwy strój. - Mnie na to pozwoliła angielska królowa! - odparowuje Szaron. Posłowie zdumieni, a premier objaśnia, że na wizycie u królowej Anglii zdjął marynarkę. Królowa powiedziała mu wtedy: - Panie Szaron, marynarkę to pan możesz sobie zdjąć u siebie w Knesecie!
wczoraj 22:05 | ocena: 95%
Liczba głosów:102
95%
5%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~obywatelka niezależna i wolna Użytkownik anonimowy
~obywatelka niezależna i wolna :
No photo ~obywatelka niezależna i wolna Użytkownik anonimowy
prawo daje partii, która wygrywa w wyborach powszechnych władzę, ta władza jest na czas określony. Każde zgrupowanie i pospolite uliczne poruszenie , które atakuje legalną władzę występuje przeciwko porządkowi demokratycznemu, a tym samym występuje przeciwko Polsce, kod jest taką inicjatywą, której celem jest by w soboty był zauważony przez wybrane media. Proste jak cep, pożytku dla Polski z tego zero. Do tego dochodzi pisanie wszelakich skarg do obcych.
wczoraj 22:04 | ocena: 79%
Liczba głosów:244
79%
21%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~MAK Użytkownik anonimowy
~MAK :
No photo ~MAK Użytkownik anonimowy
Co pcha do takich wypowiedzi. Najcelniej określiła to chyba Agnieszka Holland, reżyserka, bardzo mocno wspierająca poprzednią władzę. Ona powiedziała głośno to, o czym wielu polityków i sędziów tylko szepcze: "Walczymy o to, by było jak kiedyś". I to jest właśnie kwintesencja tła protestów. Nie chodzi o to, by ograniczyć władzę biurokracji, usprawnić państwo, zapobiegać wywożeniu zysków za granicę, ograniczyć skalę unikania podatków przez zagraniczne korporacje, zmniejszyć sfery ubóstwa, uprościć prawo, zreformować sądownictwo, uderzyć w mafię wyłudzającą VAT, poprawić warunki działania przedsiębiorców. Chodzi o to, by było jak kiedyś, gdy PO miała władzę i stanowiska, a pieniędzmi obdzielała wszystkich, którzy ją usłużnie wspierali. Gdy była kasa na filmy fałszujące naszą historię, promocję książek oskarżających Polaków o antysemityzm, dofinansowanie pism uważających, że mama nie jest mamą, a tata nie jest tatą. Gdy salony pełne były ludzi, którzy dziś szlifują warszawskie bruki.
wczoraj 23:02 | ocena: 79%
Liczba głosów:34
79%
21%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~yes, yes, yes, yesssss. Użytkownik anonimowy
~yes, yes, yes, yesssss.
No photo ~yes, yes, yes, yesssss. Użytkownik anonimowy
do ~yes.:
No photo ~yes. Użytkownik anonimowy
wczoraj 22:44 użytkownik ~yes. napisał
Comment removed due to violation of forum rules.
Za nim w płaszczyku facet bez wąsa.
Pokracznie skacze w tanecznych pląsach.
Niczym dyrygent głuchej orkiestry.
Roman „koń” - znana gwiazda palestry.
Za nimi złoty błazen biznesu.
Choć nie posiada on „interesu”
Przystojny, zgrabny, buźkę ma śliczną
I błyszczy wiedzą, tą historyczną.
Według Ryszarda, kochany brachu,
Józef Piłsudski dokonał zamachu
i rząd obalił wyobraź sobie,
pomimo tego, że leżał w grobie..
Nie wiem jak można ukończyć szkołę
I dalej zostać takim matołem.
Pytanie takie dręczy mą główkę.
Za kim obecnie nosi aktówkę?
Przyg łupi Bronek przy Ryśku kroczy,
Zza okularów wytrzeszcza oczy
Na tych co z domów dzisiaj wylegli.
Miłośnik sztuki, sprzętu i mebli.
Napiszę jeszcze gdybyś nie wiedział,
Pod żyrandolem pięć lat przesiedział,
A gdy mu Naród „zgasił żarówkę”
Spakował wszystko na ciężarówkę.
Zostały po nim goluśkie ściany.
Pokazał klasę ten przygłoop przegrany
Tuż obok błyszczy ruda czupryna.
To Lis, sk undlony dziennikarzyna.
Za nimi krzyczą ot tak, dla sportu
Funkcjonariusze byłych resortów.
Kapusie, lumpy i cała tłuszcza.
Ktoś ich na siebie ciągle napuszcza.
wczoraj 22:48 | ocena: 75%
Liczba głosów:20
75%
25%
| odpowiedzi: 5
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~instrukcka obsługi drabiny w kontekscie krzywizny banana Użytkownik anonimowy
~instrukcka obsługi drabiny w kontekscie krzywizny banana
No photo ~instrukcka obsługi drabiny w kontekscie krzywizny banana Użytkownik anonimowy
do ~Kijowski na komisarza KE, intelektem pasuje:
No photo ~Kijowski na komisarza KE, intelektem pasuje Użytkownik anonimowy
wczoraj 21:36 użytkownik ~Kijowski na komisarza KE, intelektem pasuje napisał

Brytyjczycy zadecydują czy zostać w UE, dla której ślimak jest rybą lądową a marchewka owocem. Stopień skretynienia urzędników brukselskich przekroczył masę krytyczną.
Ślimak rybą, marchewka owocem to tylko synonim tej radosnej twórczości lewactwa, któr

Brytyjczycy są zbyt dumnym krajem, żeby brać na siebie min. odpowiedzialność za obłędną politykę emigracyjną kanclerz Merkel. Poza tym przypuszczam, że Brytyjczycy widzą, że dominantem w UE stają się Niemcy, a cała polityka jest tak kierowana, żeby służyła Makreli. Mając swoich giermków w postaci Junckera, Szulca, Tuska i takich lokalnych idiotów jak kodziarz Kijowski, realizuje swoje dalekosiężne plany.
wczoraj 21:39 | ocena: 84%
Liczba głosów:239
84%
16%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~KODeraści nie wiedza za co biorą dolary od Sorosa? Użytkownik anonimowy
~KODeraści nie wiedza za co biorą dolary od Sorosa? :
No photo ~KODeraści nie wiedza za co biorą dolary od Sorosa? Użytkownik anonimowy

Przy życiu „totalną” opozycję trzyma jeszcze sztucznie podsycany konflikt wokół TK czy krytyka a priori wszystkiego co robi rządząca partia. Takie numery jak widać nie przynoszą wzrostu poparcia a wręcz przeciwnie, poparcie rośnie rządzącym. Ludzie mają dosyć kłamstw, niespełnionych przez dwie kadencje obietnic czy niezliczonej ilości afer bo okazuje się, że można rządzić uczciwie, wywiązywać się z wyborczych obietnic a co najważniejsze – robić to w miarę szybko.
wczoraj 22:42 | ocena: 77%
Liczba głosów:31
77%
23%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z ostatniej chwili


Blogi publicystyczne

Leszek Czarnobaj
Leszek Czarnobaj
Mikołaj Nowak
Mikołaj Nowak
Jan Bogatko
Jan Bogatko
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke