WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,16689146,Grabarczyk__Bede_rozmawial_z_wiceministrem_Krolikowskim_.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-09-23 12:45:36 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Grabarczyk: Będę rozmawiał z wiceministrem Królikowskim. Przekroczył granicę zaangażowania ideowego

Grabarczyk: Będę rozmawiał z wiceministrem Królikowskim. Przekroczył granicę zaangażowania ideowego

Anna Siek
23.09.2014 , aktualizacja: 23.09.2014 12:09
A A A Drukuj
Nowy minister sprawiedliwości zapowiedział w TOK FM, że rozmowa z Michałem Królikowskim dopiero przed nim. Cezary Grabarczyk nie chciał ujawnić, czy złoży wiceministrowi propozycję pozostania w resorcie. Stwierdził tylko, że Królikowski "przekroczył granice zaangażowania ideowego".
Kiedy Cezary Grabarczyk przyjechał wczoraj do Ministerstwa Sprawiedliwości, Michała Królikowskiego, najbardziej znanego wiceministra, nie było w budynku. Jak poinformował w "Poranku Radia TOK FM" nowy szef resortu, Królikowski "reprezentuje Polskę poza granicami kraju".

Rozmowa z wiceministrem więc dopiero przed Grabarczykiem. Nie chciał ujawnić, czy złoży Królikowskiemu propozycję pozostania w ministerstwie. Ale przyznał, że jego zdaniem wiceminister przekroczył granicę zaangażowania ideowego. - Nie odnoszę się do kwestii związków Michała Królikowskiego z Kościołem. Tylko wydaje mi się, że w pewnym zakresie decyzje, które podejmował, były motywowane nieco inaczej, niż ja to ujmuję.

Chodzi oczywiście o batalię, dzięki której nazwisko wiceministra stało się głośne. Bo to na podstawie przygotowanych przez Królikowskiego opinii Jarosław Gowin - ówczesny minister sprawiedliwości - kwestionował zasadność ratyfikowania przez Polskę Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Minister zarzucał, że dokument zniszczy tradycyjny model małżeństwa.

Dla wielu komentatorów - kłótnia wokół konwencji dała początek politycznej karierze słowa "gender". Bo to nikt inny jak wiceminister Królikowski, wytaczał argumenty, że w konwencji pojawia się płeć kulturowa, co stwarza zagrożenie małżeństwami homoseksualnymi, adopcją dzieci przez gejów.

Bardzo religijny wiceminister

Jarosław Gowin nie ukrywał nigdy swojej opinii o Michale Królikowskim. W TOK FM powiedział nawet, że to "najwybitniejszy polski prawnik".

Dużo szumu wywołało opublikowanie przez wiceministra książki - wywiadu z abp Henrykiem Hoserem. Dzięki temu dowiedzieliśmy się też, że Królikowski jest oblatem benedyktyńskim, czyli świeckim zakonnikiem.

Odejście Jarosława Gowina z ministerstwa nie osłabiło pozycji wiceministra. Jego wysokie kompetencje zachwalał też kolejny szef resortu - Marek Biernacki. Także kiedy on był ministrem, Michał Królikowski angażował się w kontrowersyjne projekty. M.in. w zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. Bo to właśnie z ministerstwa sprawiedliwości wyszedł projekt zmian, m.in. zaostrzający kary więzienia, dla osób, które spowodują "śmierć dziecka poczętego niezdolnego do samodzielnego życia poza organizmem matki".

PO murem za konwencją?

Choć w PO nie ma już Jarosława Gowina, w klubie jest spora grupa konserwatystów, którym niekoniecznie musi się podobać ratyfikacja Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

Ale min. Grabarczyk liczy na jednomyślność posłów PO i nie chciał spekulować na temat ewentualnego sprzeciwu parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. - To rząd zdecydował, by dokument trafił do Sejmu. Nie słyszałem, żeby było jakieś ryzyko. Sądzę, że nie ma w PO środowisk, które nie chcą ulżyć cierpieniom kobiet. A główny cel tej konwencji właśnie ku temu zmierza. Wierzę, że zagłosujemy razem - mówił minister sprawiedliwości w TOK FM.

Sejmową debatę na temat konwencji - zaplanowaną na posiedzenie Sejmu rozpoczynające się 10 września - na wniosek Prawa i Sprawiedliwości przesunięto.

Zobacz także
 • 13
 • 5
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar

  harimau666

  Oceniono 181 razy 151

  za Królikowskim stoi kościół wtykańsko-pedofilski oraz OD...
  dyrektor ,,spółdzielni" nie wie na kogo się porywa...
  ministrowie się zmieniają a oblat Królikowski trwa i trwa mać...:-/

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

  Oceniono 100 razy 70

  O czym chce Grabarczyk rozmawiać z tym g.? Krwi ludziom napsuło, prawo naciągało brutalniej niż swego czasu alkoholik Falandysz... Wstyd, że takie coś pracuje w największej polskiej uczelni.

 • avatar

  Oceniono 74 razy 60

  Jedyna rozsadna decyzja w tym przypadku to zwolnienie Krolikowskiego i pan Grabarczyk o tym oczywiscie wie
  Jesli tego nie zrobi zmarnuje swoja ogromna szanse, mam nadzieje ze ma tego swiadomosc, trzymam kciuki zeby starczylo mu cywilnej odwagi

 • avatar

  smietanazkolana

  Oceniono 72 razy 52

  Janusz Palikot napisał w swojej książce, że Cezary Grabarczyk jest bardzo konserwatywny, że nawet bardziej niż Jarosław Gowin.

  Dlatego trudno mi uwierzyć, że nowy minister mówi szczerze.

 • avatar

  flat-ower1

  Oceniono 49 razy 41

  Jak się rząd podaje do dymisji to nie dotyczy to wice ministrów? Co to za obyczaje? Skąd się to bierze? Odchodzi rząd to i wicki składają dymisję i czyszczą pole nowemu. To wygląda na polską szkołę: dyrektorzy się zmieniają a katecheta pozostaje ten sam ! Czarno (w przenośni też) to widzę !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.