WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,13672696,Atakuja_polska_zywnosc__A_my_milczymy.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-04-07 09:34:46 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Atakują polską żywność. A my milczymy

Atakują polską żywność. A my milczymy

Krzysztof Przybył, fundacja "Teraz Polska"
07.04.2013 , aktualizacja: 03.04.2013 15:44
A A A Drukuj
Krzysztof Przybył, prezes Fundacji

Krzysztof Przybył, prezes Fundacji "Teraz Polska" (fot. arch. K. Przybył)

Minionego kwartału polscy eksporterzy żywności na pewno nie zaliczą do spokojnych. Nasza żywność już dawno nie miała tak złej prasy za granicą. Zaczęło się od afery z końskim mięsem w irlandzkich i brytyjskich hipermarketach, potem doszła sprawa bojkotu polskich produktów w Danii i intensywnej kampanii czarnego PR w Czechach i na Słowacji. Jak na razie, zwycięża narracja przeciwników naszej żywności. Odpowiedzią z polskiej strony jest milczenie - pisze Krzysztof Przybył, prezes zarządu fundacji polskiego godła promocyjnego "Teraz Polska".
Można odnieść wrażenie, że sytuacja zaskoczyła wszystkich: branżę spożywczą, urzędników, ekspertów. Jest to również efekt braku skoordynowanej kampanii, promującej polską żywność - także wśród samych Polaków. Tę lukę próbują zlikwidować sieci handlowe, lecz niezbędne jest zaangażowanie różnych środowisk.

Prawda jest brutalna: polscy producenci są zdani sami na siebie. Chociaż lubimy porównywać się do innych państw Europy, jednak w zakresie promowania rodzimych marek niespieszno nam do czerpania z dobrych, sprawdzonych wzorów. A jest na czym się wzorować. W Irlandii od niemal trzydziestu lat działa program "Guaranteed Irish", promujący wysokiej jakości irlandzkie produkty. Od 1996 roku we Francji tamtejszą żywność promuje się w ramach projektu Reflets de France, realizowanego przez grupę Promodes. Wspierane w ten sposób produkty nie tylko muszą spełniać wysokie jakościowe kryteria, lecz także powstawać z tradycyjnych składników i według tradycyjnych receptur. Można też przyjrzeć się kampanii "Buy American", prowadzonej w Stanach Zjednoczonych.

Polacy wyzbyli się kompleksów wobec rodzimych wyrobów. Po zachłyśnięciu się zachodnimi markami, które na przełomie lat 80. i 90. coraz szerzej wlewały się na polski rynek, zrozumieliśmy, że polskie - nie znaczy gorsze. Polski konsument jest coraz bardziej świadomy i, jak pokazują badania, niezbyt podatny na hasło "zakupowego patriotyzmu". Według przeprowadzonych przed dwoma laty badań IQS, tylko dla 7 procent kupujących kraj pochodzenia produktu ma znaczenie. Pesymiści mogą wyciągnąć z tego wniosek, że nie zależy nam na wspieraniu polskich producentów. Ja byłbym jednak ostrożnym optymistą: niemal połowa Polaków za główne kryterium przy wyborze towaru uznaje jego jakość. Będziemy zatem kupować to, co polskie, o ile będzie dobre.

To nie tyle brak zakupowego patriotyzmu, co patriotyzm świadomy. Doskonały punkt wyjścia do kampanii, promującej jakość polskiej żywności. I eksperci, i decydenci zgadzają się, że taka kampania jest potrzebna, ale ta zgodność kończy się na deklaracjach. Przez ponad dwadzieścia lat wolnego rynku nie doczekaliśmy się skutecznego, ponadsektorowego programu promocyjnego. Projekty "Poznaj dobrą żywność" finansowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czy branżowe nadzorowane przez Agencję Rynku Rolnego oraz ostatnio przez Ministerstwo Gospodarki to kropla w morzu potrzeb i oczekiwań. Ciężar promowania - w kraju i za granicą - polskich produktów biorą na siebie również instytucje non-profit, jak Fundacja "Teraz Polska" a także sieci handlowe. Jako pierwsza na ogólnopolską kampanię promowania polskich produktów postawiła Biedronka, która do dziś szczyci się tym, że ponad 90% asortymentu w jej sklepach wyprodukowano w kraju. Współpracą z polskimi producentami chwalą się dziś również Lidl - dwukrotny laureat godła "Teraz Polska" - i Tesco. To pokazuje, że stawianie na polskie produkty może być receptą na sukces.

Potrzebna jest jednak solidna i skuteczna kampania, realizowana w oparciu o doświadczenia wielu środowisk, nie tylko sieci handlowych, przy wydatnym wsparciu państwa. Inaczej, słysząc o kolejnych "rewelacjach" na temat polskiej żywności, płynących z zagranicy, polski konsument zada sobie pytanie: ile w tym prawdy? Obawiam się, że odpowiedzi nie usłyszy, bo jak na razie nie ma jej kto udzielić Symboliczny jest fakt, że telewizyjne spoty jednej z sieci, w których Daniel Olbrychski zachęcał do kupowania polskiej żywności, spotkały się z atakiem stowarzyszenia walczącego z branżą spożywczą. Występ aktora uznało ono za plamę na honorze. Cóż - narzekać i krytykować jest łatwiej, niż działać.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz więcej na temat:

 • 15
 • 2

Komentarze (12)

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 16 razy 14

  Chciałbym aby jakiekolwiek instytucje państwowe też atakowały polską żywność typu sól drogowa ze śladami rakotwórczego kadmu (czy upubliczniono już spis gdzie się ona znajdowała?), susz jajeczny ze zgniłych jaj czy mięso padłych zwierząt. Wstyd mi, że jako obywatel płacący podatki muszę czekać aż tymi sprawami zajmą się instytucje poza granicami kraju.

 • zapiski_dziada

  Oceniono 3 razy 3

  Milczymy wzorem komunistów. Jak się o problemie nie mówi to go nie ma.
  Zdaje się, że za wcześnie zlikwidowano radio "Wolna Europa". A to jakiś pociąg radioaktywny a to zatruta żywność.
  A wszystkiego dowiadujemy się z prasy zachodniej.

 • ks-t

  Oceniono 5 razy 3

  Zawsze z wyboru biorepolską żywnośc. Nawet dyskonty przekonały sie że szajsy z Niemiec nie mają u nas szans. Z drugiej strony to nie Czesi pchali do wędlin sól drogową, padlinę czy zdechłego konia. Branża musi gwarantować jakość bo jedna wpadka dużo kosztuje. Ale u nas problem jest z bylejakością. A to piloci bez uprawnień za sterami tupolewa, a to materiały drogowe na słowo honoru. Strach sie bać.

 • bilu46

  0

  Sitwa POPSL rozmontowała skutecznie nasze państwo , przede wszystkim upodliła wszystkie służby kontrolne . Nie ma winnych , nie ma spraw .... Widocznie sól drogową , jakieś żółte proszki , fałszowanie mięsa , dodawanie padliny i zgniłego mięsa do przetworów uskuteczniają sponsorzy partii , łamiąc najprostsze zasady etyki . Np. mięso ze zdechłych zwierząt w konserwach dla wojska zagraża obronności kraju . Chyba że dziwny minister obrony , dawny kumploszczak z grona aferałów tego nie kuma .

 • rachuciachu2012

  Oceniono 2 razy 0

  a jak ma bronić, kiedy co chwila jest strzał w stopę? jedna ubojnia z "lewymi" magazynami, druga ubojnia z "lewymi" magazynami... też mam wrażenie, że coś jest nie tak i że afera z "lewym" mięsem jest większa niż ta węglowa... jak ich bronić? sami producenci mają wiedzę, kto i jak działa w tej branży. Jak wie jeden to już żadna tajemnica. Ale jeśli wiedzieli lub podejrzewali to dlaczego nikt z nich nic nie zrobił? a ich święci pracownicy też cicho sza.... a przecież właściciele ubojni sami nie mięsa nie przerabiali..... czemu nikt pary z gęby nie puścił? po płacą, albo raczej płacili, bo zakład stoi.

 • set17

  Oceniono 1 raz -1

  A może najwyższy czas zachować się tak jak zachowywali się amerykanie, ogłosić bojkot zakupów czeskiej skody na razie na 3 miesiące, przy trudnościach na rynku motoryzacyjnym w Niemczech, Czesi szybko wrócą na spokojne tory, arząd czeski przestanie opowiadać głupoty.

 • jb.pach

  Oceniono 1 raz -1

  jak na czele rządu stoi len nierob to co można się spodziewać aby w naszym kraju było normalnie .len tusk zna się tylko jak bic kase dla kumpli i oszukać emerytow aby szybko zdychali bo dla lenia to wrzod oszukal już dwa razy len tusk na waloryzacji i smieje się do kamery .Panie Duda pogonmy lenia i jego kumpli

 • hektor51

  Oceniono 10 razy -8

  Jeżeli trzy wymienione państwa to pół Europy, to pan Przybysz ma widoczne braki w matematyce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX