WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/podatki-kataster-to-katastrofa-dla-polakow,1809464 przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2012-06-14 23:11:12 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Podatki: Kataster to katastrofa dla Polaków - Podatki - Biznes w INTERIA.PL - giełda, notowania GPW, kursy walut, podatki, firma, biznes, rynek walut, spółka, podatek, GPW

Przejdź do głównej części strony

Nawigacja

Górne menu

Podatki: Kataster to katastrofa dla Polaków

Nie prowadzimy prac zmierzających do wprowadzania nowych podatków - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister Rozwoju Regionalnego Marceli Niezgoda, który odpowiadał na pytania posłów PiS ws. podatku katastralnego, czyli liczonego od wartości nieruchomości.

Podatek katastralny jest obliczany od wartości nieruchomości, a nie od jej powierzchni
Podatek katastralny jest obliczany od wartości nieruchomości, a nie od jej powierzchni /©123RF/PICSEL

Podatek katastralny tym różni się od obecnego podatku od nieruchomości, że jest obliczany od wartości nieruchomości, a nie od jej powierzchni. Dzisiejszy podatek liczony jest od wartości jedynie w odniesieniu do budowli (np. dróg, słupów, zbiorników itp.), natomiast właściciele gruntów i budynków płacą go w zależności od wielkości powierzchni.

Jerzy Szmit (PiS) mówił, że 21 maja br. zostały przedstawione założenia Krajowej Polityki Miejskiej, które przygotował resort rozwoju regionalnego. - Wnioskodawcy w tym dokumencie zastanawiają się jak sfinansować różne zadania, które w ramach tej polityki mają być prowadzone. Informują, że są rozważane generalne zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości - mówił.

Jak przypomniał, kiedy ta informacja została upubliczniona, MRR podkreślało, że nie chodzi o wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości, czyli tzw. katastru. - Tymczasem od ponad dwóch lat działa rządowy zespół Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. W ramach tego zespołu został stworzony podzespół do spraw opodatkowania nieruchomości - powiedział Szmit.

Andrzej Adamczyk (PiS) powiedział natomiast, że wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości oznacza, że właściciel mieszkania o wartości 300 tys. zł musiałby zapłacić minimum 3 tys. zł podatku rocznie. - Dlaczego chcecie doprowadzić do ruiny większość posiadaczy nieruchomości w Polsce? - pytał wiceministra.

Więcej na ten temat

Niezgoda odpowiadając na pytania posłów powiedział, że w jego resorcie nie są prowadzone żadne prace zmierzające do wprowadzania nowych podatków.

Dodał, że dokument, o którym mówił poseł PiS, jest zwykłym opracowaniem MRR. - Opracowanie to zawiera propozycje definicji polityki miejskiej, identyfikuje wyzwania, przed jakimi stoją obszary miejskie oraz identyfikuje cele polityki miejskiej. Jest ono dopiero pierwszym krokiem do przygotowania dokumentu docelowego, czyli Krajowej Polityki Miejskiej - mówił.

Podkreślił, że "mówimy o problemach, które stoją przed obszarami miejskimi, natomiast nie sugerujemy kierunku zmian".

Według wiceministra opracowanie zespołu ma trafić pod obrady rządu na przełomie czerwca i lipca br. Natomiast konsultacje społeczne nad dokumentem dot. Krajowej Polityki Miejskiej planowane są na drugą połowę br.

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
podatek katastralny,
nieruchomości,
podatek

Dodatki

Kalkulator walutowy

 Pomoc

Wynik w:

Inne kalkulatory:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł: Podatki: Kataster to katastrofa dla Polaków

Przejdź do forum »
Komentuj. Nie obrażaj.

Wasze komentarze (592)

Dodaj komentarz

~mmm6 -

wynajmuję pokój w Warszawie bo nie stać mnie ma mieszkanie. Obserwuję, że tu w Warszawie, mieszka mnóstwo starszych ludzi, którzy okupują miasto i nic nie robią tylko zabierają miejsce młodym, którzy pracują. Dlatego jest mało mieszkań i są drogie. W dodatku Ci starsi mają drogie mieszkania, ale co z tego skoro klepią biedę i ledwo żyją, powinni się przeprowadzić poza miasto i żyć dostatnio w tańszych mieszkaniach. Co spowodowało by spadek cen mieszkań i dało szansę młodym. Dlatego podatek ten uważam za bardzo dobry regulator cen mieszkań.

Ci co piszą ponizej ze chcą placic to niech placa po 3, 4 5 tysiecy zlotych, pewnie pracują w ktoryms resorcie i zarabiaja mnóstwo kasy, Polacy nie dajcie sie sprowokowac, Tusk doprowadza Polske do Ruiny, podatki i podatki i podatki, Dal policjantom po 300zl podwyzki to musi sku......... podniesc wiek emerytalny i rypiemy za tych obibokow co spia po krzakach a i biurokracja kwitnie w Polsce to ktos musi to dziadostwo utrzymac prawda??? Panstwo to zlodzien w bialych rekawiczkach bede bardzo szczesliwy jak Tudk odejdzie od wladzy, mam Was gdzies.. Tak Was co tak chcecie placic -dziwni ludzie z Was

~En. -

Jak to nie są prowadzone prace? Przecież trwają przygotowania do wprowadzenia katastru! Czytałam, że sądy w Polsce mają już wprowadzone oprogramowanie podatku katastralnego i są już przeszkoleni ludzie do ściągania tego podatku! A to będzie katastrofa dla Polaków, bo domy mają nie tylko bogacze, także zwykli ludzie, którzy np. dostali w spadku. Wprowadzenie tego podatku to byłby skandal! Ile można płacić za swoją własność? Nieduży podatek od powierzchni tak, ale nie od wartości! Na wartość domu składają się często lata pracy i to nie jednego pokolenia!

Po co ten gość "dementuje', że nie wprowadzają nowego podatku. Wszyscy wiemy, że nie wprowadzają nowego tylko tak zmieniają stary, że zrujnują ludzi! I nie jest prawdą, że nie wyznaczają kierunku, wystarczy przeczytać jakie plany JUŻ PRZYJĘLI! Za ten podatek ZAPŁACĄ GŁÓWNIE UBOŹSI, bo czynsze wzrosną(!), a także ci co kupili na kredyt =rodziny z małymi dziećmi, gdzie mąż haruje za np. 2000/ m-c i mają właście mieszkanie ok. 200tys.(2 pokoje), żeby zapłacić podatek będą jeden miesiąc głodować, sprzedać ciężko z kredytem, a od spżedaży też podatek!!!!!

Dodaj komentarz

Informacje dodatkowe