WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Sejm-odrzucil-projekty-SLD-i-Ruchu-Palikota-likwidujace-Fundusz-Koscielny,wid,14576903,wiadomosc.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2012-06-15 12:59:28 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Sejm odrzucił projekty SLD i Ruchu Palikota likwidujące Fundusz Kościelny - Wiadomości - WP.PL

Sejm odrzucił projekty SLD i Ruchu Palikota likwidujące Fundusz Kościelny.

Logo dostawcy  PAP | dodane 58 minut temu

fot. wp.pl / Konrad Żelazowski Sejm RP

opinie
drukuj

Ostra awantura w sejmie z finansowanie Kościoła w tle. Ruch Palikota i SLD chcą jego natychmiastowej likwidacji, z kolei rząd powoli pracuje nad reformą systemu emerytur księży. Tymczasem sejm odrzucił projekty RP oraz SLD zakładające likwidację Funduszu Kościelnego.

Za odrzuceniem projektu Ruchu Palikota głosowało 368 posłów, przeciw było 61, nikt nie wstrzymał się od głosu. W odniesieniu do projektu SLD za odrzuceniem głosowało 357 posłów, przeciw było 56, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przed głosowaniem głos zabrał m.in. premier Donald Tusk. - Będziemy spokojnie kontynuowali tę reformatorską metodę wyprowadzenia finansowych relacji państwo-Kościół na prostą - zapowiedział szef rządu.

Wcześniej o poparcie obu projektów w burzliwej dyskusji apelowali posłowie RP i SLD. Marszałek sejmu musiała ogłosić krótką przerwę w obradach, podczas której zebrał się Konwent Seniorów.

- Nie było i nie będzie intencją mojego rządu oraz PO taka zmiana finansowania Kościoła, której efektem miałoby być jego osłabienie, czy też atak na Kościół - powiedział premier Donald Tusk przed głosowaniami ws. projektów Ruchu Palikota i SLD likwidacji Funduszu Kościelnego.

"Czy pan ma jaja?"

Panie premierze, chciałbym pana zapytać, czy pan ma jajaArmand Ryfiński
Przed głosowaniem nad projektami Armand Ryfiński (RP), zwracając się do premiera Donalda Tuska, mówił: "panie premierze, chciałbym pana zapytać, czy pan ma jaja". Jak dodał, premier obiecywał w expose likwidację Funduszu Kościelnego. - Ma pan dziś dwie niepowtarzalne szanse - zaznaczył.

Jarosław Zieliński (PiS) mówił zaś do premiera: "proszę oświadczyć, że pan jednak dąży do likwidacji Funduszu Kościelnego i pan podejmuje walkę z Kościołem".

Premier podkreślił, że celem rządu jest "taka przebudowa systemu emerytalnego oraz finansowych relacji państwo-Kościół, aby przywrócić poczucie elementarnej przyzwoitości i transparencji w interesie państwa i Kościoła".

Zmiany dotyczące finansowania Kościoła, w tym likwidacja Funduszu Kościelnego, wymagają procedury uzgadniania tych stanowisk z Episkopatem w ramach komisji rządowo-kościelnejDonald Tusk
Tusk wyjaśnił, że według obecnego prawa "zmiany dotyczące finansowania Kościoła, w tym likwidacja Funduszu Kościelnego, wymagają procedury uzgadniania tych stanowisk z Episkopatem w ramach komisji rządowo-kościelnej".

W ocenie premiera "spokojna praca z Episkopatem przyniesie efekt, o jaki chodzi, czyli odłączenie niezdrowej finansowej pępowiny państwa od Kościoła z korzyścią dla Kościoła, wiernych i samego państwa".

- Nie jest także naszym zadaniem utrudniać, czy uniemożliwić utrzymanie tych wszystkich księży i zakonników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. (...) Nie pozwolimy, aby jakakolwiek zmiana zagroziła stabilności wypłat świadczeń dzisiejszym emerytom kościelnym, nie można nikogo zostawić na lodzie, czy jest księdzem czy świeckim - zapewnił Tusk.

Sejm obraduje

Sejm przyjął w głosowaniach wszystkie 11 poprawek senatu do ustawy o skutkach powierzania pracy obcokrajowcom przebywającym w Polsce wbrew przepisom. Celem ustawy jest ograniczenie zatrudniania cudzoziemców nielegalnie przebywających w naszym kraju.

Ustawa wprowadza do polskiego prawa postanowienia dyrektywy unijnej o dążącej do ograniczenia nielegalnej imigracji do UE poprzez zmniejszenie atrakcyjności nielegalnego zatrudniania i tym samym ograniczenie tzw. szarej strefy w gospodarce. Termin wdrożenia tej dyrektywy do krajowego prawa upłynął w lipcu 2011 r.

Sejm przyjął także w głosowaniu informację rządu o przewodnictwie Polski w Radzie UE. Za głosowało 219 posłów, 206 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jeszcze przed głosowaniem posłowie Krzysztof Szczerski (PiS) i Tomasz Kamiński (SLD) pytali dlaczego podczas czwartkowej debaty nad informacją rządu o prezydencji na sali sejmowej nie było premiera Donalda Tuska.

Kamiński dopytywał też dlaczego w informacji, którą przedstawił w sejmie wiceszef MSZ Maciej Szpunar, nie było nic na temat umowy ACTA. Ubolewał, że podczas polskiej prezydencji nie została podpisana Karta Praw Podstawowych.

"Bierzemy pełną odpowiedzialność"

Posłom PiS i SLD odpowiedział szef MSZ Radosław Sikorski. - Chciałbym uspokoić pana posła Szczerskiego, że Rada Ministrów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych bierze pełną odpowiedzialność za polską prezydencję w Unii Europejskiej, która w powszechnym mniemaniu obserwatorów zagranicznych i zdecydowanej większości Polaków była wielkim sukcesem. Wiem, że dla was to jest trudne do zniesienia, ale naprawdę poczujcie dumę z Polski - powiedział Sikorski.

Podczas czwartkowej debaty wiceszef MSZ Maciej Szpunar jako największe osiągnięcia polskiej prezydencji wymienił szczyt Partnerstwa Wschodniego, zakończenie pierwszego etapu prac nad wieloletnim budżetem UE na lata 2014-2020 i tzw. sześciopak, który wzmacnia zarządzanie gospodarcze UE.

(tw)

oceń
27
34
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~oll [przed chwilą]

Panie premierze, chciałbym pana zapytać, czy pan ma jaja? - to raczej pytanie retoryczne...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~BLE BLE BLE [przed chwilą]

Jednak Polska to szambo europy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~fred [przed chwilą]

Znaczy się będzie z niego drugi Grodzki?

odpowiedz

Ocena: +17 [49]
~Różyczka [przed kwadransem]

Ruch Palikota w sejmie to coś co nigdy nie powinno się zdarzyć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~yeb [przed chwilą]

palikot i ten ryfinski cos dlugie nosy maja hm te zydki juz wszedzie sa

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Kin [przed chwilą]

Jestem wyksztalconym Polakiem i jednego nie rozumiem. Dlaczego polski sejm lamie Konstytucje, ktora sam uchwalil? Dlaczego finansuje kosciol z budzetu, pomimo, ze Konstytucja wyraznie tego zabrania? Dlaczego poslowie glosuja za lamaniem prawa i dlaczego zadna z partii nie zglasza tej sprawy do prokuratury, TK, czy TS? Dlaczego dotad lamano prawo i nikt nawet palcem nie kiwnal, zeby ta sprawe wreszcie wyprostowac? Albo przestac finansowac kosciol, albo zmienic zapis w Konstytucji. Dlaczego PIS, ktory byl u wladzy i ktory chelpi sie praworzadnoscia nie zajal sie tym haniebnym lamaniem prawa? Dlaczego zaden z politykow nie poniosl dotad zadnej odpowiedzialnosci? Zyje dlugo i nie moge tego zrozumiec. Moze ktos mi to w koncu wytlumaczy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~NIE WIERNY [przed chwilą]

A JEDEN TAKI W KIELCACH JEZDZIE SE LEKSUSEM.....HAHAHA

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kola [przed chwilą]

dokąd będę wasalem Watykanu panie premierze? co ja zrobiłem ze muszę finansować darmozjadów

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~fred [przed chwilą]

Przychodzi Donek do lekarza, -Panie doktorze razem mamy pięć jaj -to pan ma tylko jedno?

odpowiedz

Ocena: +16 [20]
~bieszczad [przed kwadransem]

i po raz kolejny Tusk oszukał polaków . Wcześniej Jarosław Kaczyński a potem Tusk oszukali swoich wyborców twierdząc że zlikwidują podatek Belki a teraz Tusk wykręca się od deklaracji likwidacji funduszu kościelnego. CIEKAWE jak długo partie cwaniaków i oszustów będą grać na naiwności polaków.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~emeryt [przed chwilą]

zboczeńcy z palikociarni nie będą decydowali o naszym kraju,to jest najgorsze szambo jakie powstało za sprawą innego szamba,gangu peowskiej targowicy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nikt [przed chwilą]

po UKRADLĄ MI DWA LATA, KOBIETOM SIEDEM. ZROBILI ZE MNIE ŻEBRAKA, JAK DOŻYJĘ.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Aro [przed chwilą]

Powinen mu odpowiedzieć --- a co, chcesz polizać

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~olo [przed chwilą]

MIAŁ jedynie do podniesienia wieku emerytalnego ;(

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ZOFIA KATOLICZKA [przed chwilą]

JESTEM KATOLICZKOM I JESTEM BARDZO ZADOWOLONA ZE PO RAZEM Z PISEM BRONIOM NASZEGO KOHANEGO KOSCIOLA PSZED BANDZIORAMI OD PALIKOTA I SLD W KONCU POLSKA TO KATOLICKI KRAJ I NIE POZWOLIMY ABY ZABIERANO PIENIONDZE BIEDNEMU KOSCIOLOWI KATOLICKIEMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: -44 [58]
~DIAMONDS [przed kwadransem]

ZDELEGALIZOWAĆ sOLIDARNOŚĆ 2010 A kACZYŃSKIEGO INTERNOWAĆ NP. W RAWICZU I POLSKA BĘDZIE LEPSZYM KRAJEM NA EURO.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Historyk [5 minut temu]

Cóz słownictwo wybrańców narodu tylko o nich świdczy. Niech więć nie dziwią sie ,ze nie mają autorytetu w społeczeństwie. P{olitycy to zwyczajni kłamcy , oszuści a chyba bedzie też prawidłowe określenie :chamy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jurand [5 minut temu]

Gdzie się podział majątek po PZPR, Gdzie się podział majątek po armii Wojska Polskiego - tego nie wie nikt, mało ważne i trwają nieliczne sprawy w sądach. Natomiast majątek Kościołów Katolickich jest widoczny gołym okiem. wystarczy odwiedzić skarbiec na Jasnej Górze w Częstocowie. Zkiory sięgają czasów ponad 300let temu i wotw złote , playynowe i wiele innych bezcennych przedmiotóe tam się znajduje. Oczywiście świadczą o tym świetnie utrzymane Kościoły oraz ośroki Pomocy przy nich. A p. Palikot oszukał Skarb Państwa Polskiego na grube miliony i jeszcze wyciąga łapy po to co nie jego.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~CIEMNOGROD [5 minut temu]

wIDZICIE?? TAK WYGLĄDA PANICZNY STRACH PRZED KOSCIOŁEM KATOLICKIM.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~fatta [6 minut temu]

przecież klechy mogą normalnie pracować i zarabiać na życie a dewotom wbijać głupoty do ich pustych łbów społecznie !!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto powinien bronić polskiej bramki w meczu z Czechami?

liczba oddanych głosów: 921