WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/banki-przykrecaja-srube/n159kk przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2016-05-23 15:49:43 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 



Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Banki przykręcają śrubę - Biznes
16 maja, 11:42

Banki przykręcają śrubę

Złe wieści dla osób przymierzających się do kupna mieszkania na kredyt. Koszty kredytowania rosną, a nasza zdolność kredytowa wyraźnie maleje. W pierwszym kwartale 2016 r. większość banków podniosła marże, do tego dochodzi wyższy wkład własny, który jeszcze wzrośnie. Wg ekspertów – kurs na zaostrzenie kryteriów będzie przez instytucje kredytowe utrzymany, co może uderzyć w popyt na mieszkania.

Udostępnij
17
Skomentuj
Foto: Shutterstock

Takie wnioski płyną z ostatniego raportu NBP „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. W podsumowaniu wyników badania napisano:

„Kryteria i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych zostały wyraźnie zaostrzone. Do głównych przyczyn zmiany polityki kredytowej banki zaliczyły kwestie regulacyjne: nowe zapisy Rekomendacji S w zakresie wkładu własnego oraz zalecenia KNF dotyczące szacowania zdolności kredytowej kredytobiorcy. Pomimo istotnego zaostrzenia polityki i oczekiwań znacznego spadku popytu, banki odczuły wzrost popytu. Wynikał  on z dużego zainteresowania kredytobiorców programem „Mieszkanie dla Młodych” na skutek obaw dotyczących wyczerpania puli środków przeznaczonych na wypłaty w 2016 r”

Ankietowane banki zadeklarowały podniesienie marż kredytowych oraz marż kredytowych dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem  (procent netto odpowiednio około -27%  oraz -26%). Jednocześnie zaostrzyły inne warunki udzielania kredytów:  wymagania dotyczące posiadanych zabezpieczeń oraz podniosły poziom wymaganego udziału własnego kredytobiorcy (procent netto odpowiednio około -27% oraz -20%).

Dlaczego bankowcy zaostrzyli reguły gry? Jako powód najczęściej wskazują nowe regulacje na mocy rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego oraz zalecenie KNF dotyczące szacowania zdolności kredytowej. Do zaostrzania polityki kredytowej przyczyniło się również ryzyko związane z przewidywaną sytuacją  gospodarczą oraz prognoza sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Jednocześnie – jak wspomnieliśmy – banki mimo wzrostu marż zaobserwowały wzmożony popyt, co było efektem głównie obaw klientów przed końcem dopłat MDM w 2016 roku, co – jak wiemy – już nastąpiło. Z ankiety dla banku centralnego wynika, że kurs na zaostrzenie polityki kredytowej utrzyma większość banków, niektóre spodziewają się spadku popytu na mieszkania.

Ile tracimy na zaostrzeniu reguł gry? Szacunki dla modelowej rodziny, żyjącej w dużym mieście wskazują na spadek zdolności kredytowej rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzyosobowa rodzina z dzieckiem i dochodach netto na poziomie 5 tys. zł może obecnie zadłużyć się na około 70 tys. zł mniej – z 450 tys. na początku 2015 r do około 360 - 370 tys. (Expander, Lion’s Bank).

Co dalej?

Niestety wiele wskazuje na to, że przed nami chude czasy, zarówno na rynku hipotecznym a w konsekwencji również na mieszkaniowym. Pieniądze z MDM, który był głównym motorem popytu dla tych rynków szybo się kończą – po wyczerpaniu puli na 2016 r. rezerwowane są obecnie już pieniądze z puli przyszłorocznej, tak więc prawdopodobnie i w przyszłym roku program będzie szybko zastopowany. MDM jako taki ma funkcjonować do końca 2018 roku i nie będzie kontynuowany. Zastąpią go inne formy wsparcia, jednak nie oparte bezpośrednio na dopłatach do kredytów, a na oszczędzaniu i tanim budownictwie pod wynajem.

Nadchodzący kres hossy wyczuwają deweloperzy, który co prawda w pierwszym kwartale roku oddali rekordową liczbę mieszkań, ale już wzrost rozpoczętych budów był wyraźnie mniejszy w porównaniu do wcześniejszych kwartałów. Spadła też dynamika w zakresie pozwoleń na budowę. Firmy – co uzasadnione – obawiają się ostrzejszej polityki kredytowej. Problem może się nasilić zwłaszcza w przyszłym roku, kiedy minimalny wkład własny wyniesie już 20 proc. wartości mieszkania. Dla przeciętnego 60 – metrowego lokalu w dużym mieście daje to konieczność wyłożenia około 60 tys. zł. Do tego trzeba dodać jeszcze koszty wykończenia, a więc kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Przy braku wsparcia z MDM, wielu potencjalnych klientów może nie poradzić sobie z wymogami. Na rynku mieszkaniowym, przy dużej puli oddanych mieszkań, niewykluczona jest więc nadpodaż, czyli presja na obniżki cen.

Na całej sprawie może natomiast zyskać mieszkaniowy rynek wtórny, jako tańszy i (jeśli mieszkanie jest w dobrym stanie) nie wymagający natychmiastowego nakładu finansowego.

Udostępnij
17
Tematy:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo











Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (147)

No photo
No photo ~Koko Użytkownik anonimowy
~Koko :
No photo ~Koko Użytkownik anonimowy
To dobra wiadomość Polacy ostrożnie będą wkładać głowę w pętlę kredytu. 20% wkład to niewiele, a Polacy brali kredyty na 100% na granicy głodowej. Banki mniej zarobią a kredytobiorcy będą musieli zadbać o rozważny plan kredytowy. Ja brałam kredyt bez dopłaty wkład własny 50% a bank mi wyliczał zdolność jredytową na 900 tys ;) i namawiali cwaniaczki , a ja wzięłam 139 tys na 10 lat. Niby że większe mieszkanie kupię, a ja się pytam po co? By zarobili na czysto 400 tys po 30 latach? Zarobią 20 po 10 latach i to im musi wystarczyć.
wczoraj 08:48 | ocena: 87%
Liczba głosów:149
87%
13%
| odpowiedzi: 12
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Rafał Użytkownik anonimowy
~Rafał
No photo ~Rafał Użytkownik anonimowy
do ~derko:
No photo ~derko Użytkownik anonimowy
wczoraj 10:21 użytkownik ~derko napisał
W Polsce wartość nieruchomości w stosunku do średnich zarobków jest znacząco zawyżona. Przykład kupiłem w Anglii dom 210 m2 z działką 1200m2 za 750 tyś Funtów, zarobki średnio 2900 F, W Polsce taka nieruchomość jest warta ok 900 tyś (średnie miasto), a za
Utopisz się w tym kredycie, 3 tys. funtów dochodu a kredyt 750 tys, jak łatwo policzyć to równowartość twoich 20-letnich dochodów (bez odsetek), bez żadnych innych wydatków z pensji. A kilkadziesiąt lat to bardzo długi okres, w którym jeszcze nie raz będziesz miał okres, w którym albo tymczasowo nie będziesz miał pracy albo będziesz miał niższe dochody. Gratuluję pętli na szyję i braku innych przyjemności przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Dom znudzi się szybko, a problemy pozostaną.
wczoraj 11:58 | ocena: 96%
Liczba głosów:23
96%
4%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~mj Użytkownik anonimowy
~mj :
No photo ~mj Użytkownik anonimowy
a z czego beda żyły banki? ich statuty wyraźnie mówią co jest ich core bussines, tym bardziej że EU zamknęła handel ubezpieczeniami przez banki teraz tylko potrzeba aby i kredytobiorcy wstrzymali sie przez 6 m-cy i to banki maja problem a w zasadzie ich zagraniczni wałściciele, a na dodatek obniżyć WIBOR o 0,25% i jest dopiero jazda tylko ze zwierzyna (klienci) staną sie myśliwymi. chyba naczelny podpowiadacz ekonomiczny nie do konca rozumie rynek. jak przegią z ratingiem oglaszajac ze S&P obniży rating a na dodatek Deutsche Bank wydał oświadczenie na temat Polski i ponownie nie zgodne z oczekiwaniem naczelnego ekonomisty (sorki od chyba wczoeraj głownego kandydata na premiera jak sam powiedział)
wczoraj 09:31 | ocena: 78%
Liczba głosów:32
78%
22%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tom Użytkownik anonimowy
~tom :
No photo ~tom Użytkownik anonimowy
Gdy nie mamy pieniędzy na coś, po prostu nas na to nie stać. Problemem jest albo brak dochodów, albo życie ponad to, co się zarabia. Branie kredytów może doprowadzić do sytuacji bez wyjścia. Dlaczego w szkołach nie uczy się jak zarządzać swoimi pieniędzmi, skutków zaciągania kredytów, skutecznego inwestowania? Komuś zależy na tym, by ludzi utrzymywać w "ciemnocie"? Słyszeliście o książce "Emreytura nie jest Ci potrezbna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku. Ciekawe spojrzenie i praktyka.
wczoraj 08:54 | ocena: 79%
Liczba głosów:56
79%
21%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~urwis Użytkownik anonimowy
~urwis :
No photo ~urwis Użytkownik anonimowy
wyścig banków z kredytami trwa !!! Przy każdym otwarciu poczty mailowej mam kilka propozycji kredytowych, drogą pocztową również . Mam 75 lat emeryturę nieco poniżej dwa tys. Moją zdolność kredytową wyrażaną w proponowanej kwocie kredytu do 45 tys można uznać za idiotyzm a nie jest to propozycja od święta !!!! Demokracja "banksterska" ma się dobrze?
wczoraj 08:18 | ocena: 87%
Liczba głosów:83
87%
13%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Polacy to maja nie miec majatku w Polsce Użytkownik anonimowy
~Polacy to maja nie miec majatku w Polsce :
No photo ~Polacy to maja nie miec majatku w Polsce Użytkownik anonimowy
Polacy maja tu sie rodzic, zapi... az do smierci, bez perspektyw rozwoju czy emerytury, zeby tylko chodzili do KK i dawali co laska na tace za obietnice, ze w niebie bedzie im lepiej i ze zostana kiedys od czegos zbawieni... zapewne w niebie nie spotkaja ociekajacych zlotem tlustych ksiezy i biskupow, ani politykow, ale tego im sie nie mowi. Dlatego Polacy musza wynajmowac mieszkania w swoim kraju, nabijajac kase zagranicznym wlascicielom. Po co im majatek, jak i tak go ze soba nie wezma ... W Polsce nie ma biedy, ale nie ma perspektyw rozwoju i swieckiego panstwa (zadne panstwo katolickie nie stalo sie bogate NIGDY w historii Swiata).
wczoraj 11:46 | ocena: 67%
Liczba głosów:57
67%
33%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~OBSERWATORR Użytkownik anonimowy
~OBSERWATORR :
No photo ~OBSERWATORR Użytkownik anonimowy
Jestem pewien , że przełomem ,, trendu " będą wyniki gospodarcze Polski , nawet te przewidywane , ale oceniane po upływie m-ca września. Jeśli okaże się , że Rząd nie bedzie w stanie spełnić swoich zobowiązań wobec społeczeństwa w nadchodzącym roku , wówczas i postepowanie banków stanie się jeszcze bardziej ,, odpychające " . Warto pamiętać , iż będzie to już po ocenach agecji finansowych dot. naszej zdolnosci do spłaty zobowiazań. Obawiam się , ze plany takie jak ,, przekop " mierzei wiślanej oraz budowa kolejnego w Gdańsku , zbiornika na gaz płynny staną się ,, poboznym zyczeniem "
wczoraj 10:25 | ocena: 64%
Liczba głosów:28
64%
36%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Mieszkanie nie dla wszystkich Użytkownik anonimowy
~Mieszkanie nie dla wszystkich
No photo ~Mieszkanie nie dla wszystkich Użytkownik anonimowy
do ~adam:
No photo ~adam Użytkownik anonimowy
wczoraj 08:29 użytkownik ~adam napisał
skorzystają na tym ludzie którzy chcą kupić mieszkania ( popyt - podaż) bez dopłat MDM automatycznie cena spadnie o tą dopłatę a jest z czego schodzić.
Cena nie spadnie. Nie wszyscy muszą mieć własne M. Ludzie w całej Europie wynajmują mieszkania tylko w Polsce wszyscy chcą mieć własne , najlepiej 150proc kredytu żeby starczyło na nowe auto, wakacje, sprzęt. Wszystko przejadamy na dodatek na kredyt. Jak przychodzi co do czego to nawet 1tys zł. nie ma oszczędności. To chore, mieszkań nie powinni mieć ci, których na nie nie stać. Potem nie płacą czynszów w terminie, tracą pracę itp i tragedie rodzinne. Nie chcemy się uczyć ekonomii i tego są efekty>
wczoraj 17:51 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 3
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Ktosio Użytkownik anonimowy
~Ktosio
No photo ~Ktosio Użytkownik anonimowy
do ~życzliwy:
No photo ~życzliwy Użytkownik anonimowy
wczoraj 08:07 użytkownik ~życzliwy napisał
To dobra wiadomość dla Polski ,ustawodawca już dawno powinien odpowiednią ustawą zabronić udzielania wszystkich kredytów,pożyczek ,debetów i para kredytów.Bo to wszystko wyłudzenia lichwiarskie.
Teoretycznie na forum każdy ma się prawo wypowiadać, ale to nie znaczy, że każdy powinien. Przy takim zakazie pierwsze zbankrutowałoby tzw. państwo, jako że jest największym beneficjentem działalności bankowej - wszak banki od zarobionych na klientach pieniędzy płacą nielichy podatek dochodowy (a teraz również i bankowy). Poza tym spytaj choćby przedsiębiorców, ilu z nich by się utrzymało na rynku, gdyby nie kredyty obrotowe na przykład. Może najlepiej zakazać wszystkim wszystkiego, wtedy ludzkość będzie wreszcie szczęśliwa?
wczoraj 10:18 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~waldek Użytkownik anonimowy
~waldek :
No photo ~waldek Użytkownik anonimowy
I bardzo dobrze, zlikwidować kredyty hipoteczne a ceny mieszkań spadną do bardziej sensownych i dostosują się do rzeczywistej siły nabywczej. Tym bardziej, że po nowej ustawie o ziemi ta tez spadnie o połowę.
wczoraj 08:42 | ocena: 79%
Liczba głosów:62
79%
21%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
WIG-BANKI
5 826,98 1,40 80,45
BOS
12,76 -0,31 -0,04
MBK
312,45 3,12 9,45
GNB
0,49 -2,00 -0,01
GTN
1,03 -1,90 -0,02
MIL
4,51 -1,53 -0,07
PEO
150,00 1,83 2,70
PKO
24,09 2,47 0,58
BHW
75,90 1,17 0,88
BGZ
51,70 -3,36 -1,80

Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
800 lat, tysiące atrakcji, czyli Ja...
XVII już Jarmark św. Dominika odbędzie się 22 maja na warszawskim Służewie przy...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Grant Thornton
Korekta kosztów uzyskania przychodu...
Od 1 stycznia w ustawie CIT uregulowano kwestie ujmowania korekt przychodów i...
Grant Thornton
Kuba Karliński
Dojazdy ze wsi do pracy – jak, czym...
Decyzja o kupnie działki i budowie domu za miastem, poza radością i ekscytacją,...
Kuba Karliński
Poradnik HR
ZASIŁKI W PIGUŁCE – część I
Zasiłek jest rodzajem świadczenia pieniężnego lub materialnego. W Polsce...
Poradnik HR