WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,14726749,Kurs_spolki_zyskal_2200_proc___bo_____pomylono_ja.html?biznes=trojmiasto przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-10-06 10:15:03 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Kurs spółki zyskał 2200 proc., bo pomylono ją z Twitterem

Kurs spółki zyskał 2200 proc., bo pomylono ją z Twitterem

Bartosz Chyż, peg
05.10.2013 , aktualizacja: 06.10.2013 08:26
A A A Drukuj
Logo

Logo (Fot. ROBERT GALBRAITH REUTERS)

Kurs akcji amerykańskiego dystrybutora elektroniki Tweeter Home Entertainment zyskał w piątek 2200 proc. Prawdopodobnie dlatego, że inwestorzy pomylili go z Twitterem
Twitter w czwartek wieczorem polskiego czasu ujawnił treść złożonego w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prospektu emisyjnego. O fakcie poinformowano oczywiście "ćwierknięciem":

Wcześniej w ten sam sposób Twitter informował, że wybiera się na giełdę:

Akcje bankruta 2200 proc. w górę przez podobną nazwę

Twitter w prospekcie emisyjnym wybrał sobie skrótową nazwę (ticker) TWRT. Tymczasem funkcjonuje już spółka o symbolu TWTRQ, czyli Tweeter Home Enterteinment, której akcjami obraca się w handlu pozagiełdowym. Założona w 1972 roku sieć sklepów z elektroniką, która działa głównie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, najlepsze lata ma już za sobą. Jeszcze w 2006 roku spółka miała niemal 150 sklepów. Rok później zamknęła 1/3 z nich i wnioskowała o upadłość, by ochronić się przed wierzycielami. Restrukturyzacja nie przyniosła skutku. Po zmianie nazwy na Tweeter Opco LLC spółka w 2008 roku ponownie ogłosiła bankructwo, które później przekształcono w wniosek o upadłość likwidacyjną.

Tymczasem w piątek kurs akcji wystrzelił. Jeszcze w czwartek za akcję Tweetera płacono mniej niż centa. Do 12.47, kiedy wewnętrzny regulator rynku FINRA (Financial Industry Regulatory Authority) zatrzymał obrót tymi akcjami, kurs poszybował do 5,1 centa (wzrost o 684 proc.). W szczytowym momencie akcje sieci sklepów kosztowały nawet 15 centów, co oznacza wzrost o 2200 proc.

W piątek właścicieli zmieniło ponad 14,4 mln akcji Tweetera, gdy w "normalny" dzień zdarzało się, że nie handlowano nawet tysiącem akcji firmy. Był to najlepszy pod względem obrotu dzień w giełdowej historii spółki od 10 maja 2007 roku, gdy zaprezentowano wyniki kwartalne i zasugerowano możliwość ogłoszenia upadłości. Wtedy właściciela zmieniło 13 mln akcji Tweetera.

Jak tłumaczą dziennikarze Wall Strret Journal, kiedy spółka bankrutuje, FINRA do jej tickera dodaje literę "Q", niejako uwalniając go do ponownego wykorzystania przez inne firmy. I jak mówi cytowany przez gazetę makler: - Inwestorzy prawdopodobnie błędnie wzięli Tweetera za Twittera i zaczęli kupować jego akcję. Wywołało to lawinę zamówień. FINRA postanowiła jednak nie anulować transakcji.

1 mld za ćwierknięcia

Ten właściwy Twitter chce na debiucie giełdowym zdobyć 1 miliard dolarów. Prospekt emisyjny wycenia serwis na 9,7 mld dolarów. Jednak od czasu założenia, mimo że rosną przychody (w pierwszej połowie 2013 roku było to 254 mln dolarów), Twitter przynosi straty. Przychody w całym roku 2012 wyniosły 317 mln dolarów i były trzykrotnie większe niż te z roku 2011 oraz dziesięciokrotnie większe od tych sprzed trzech lat. Dlaczego więc nie jest bardzo dobrze? Bo spada dynamika przyrostu liczby użytkowników i tanieją reklamy w serwisie. A to reklamy wraz z danymi o użytkownikach, które są sprzedawane firmom analitycznym, zapewniają podstawowe źródło przychodu Twittera. Nadal nieznany jest termin debiutu spółki (przypuszcza się, że będzie to koniec listopada) ani giełda, na której zadebiutuje. O "względy" Twittera rywalizują NASDAQ i NYSE).

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 6
 • 3

Komentarze (11)

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 58 razy 38

  „Dlaczego więc nie jest bardzo dobrze? Bo spada dynamika przyrostu liczby użytkowników”

  Ojej - czyli wciąż rośnie liczba użytkowników? GROZA!

  (gdyby - teorerycznie - ten cały serwis dla ekshibicjonistów doszedł do momentu, w którym zapisaliby się w nim WSZYSCY mieszkańcy Ziemi, to, przepraszam za wyrażenie, kompletni debile, jeszcze raz przepraszam, ogłosiliby, że dynamika przyrostu wynosi ZERO i serwis trzeba zamknąć i ogłosić bankructwo?)
  ;>>>

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 29 razy 21

  Czyli potwierdza się przypuszczenie że większość bogatych inwestorów to zwykli debile przy kasie.
  Do dużej kasy nie trzeba więc być orłem, potrzebne są inne rzeczy.

 • vsalt

  Oceniono 23 razy 19

  Twitter przędzie cienko bo mimo setek milionów użytkowników i ponad dwóch miliardów "ćwierknięć" dziennie, nie mają sposobów na stałe i stabilne zarabianie pieniędzy. To prawie tak samo jak z Facebook, niczego nie "produkują"/sprzedają a tylko liczą na opłaty od potencjalnych zamówień na reklamy. Twitter ma jeszcze większy kłopot z zamieszczaniem reklam - większość użytkowników używa serwicu z telefonów komórkowych które mają bardzo małą "powierzchnię użytkową" ekranu i reklamy nie są łątwe do "wplecienia" w wątek "ćwierknięć". To następny jałowy pomysł, który jest dobry gdy jest darmowy i z natury nie zarabiający. Możliwość eksploatacji Twittera jako żródła informacji (data mining) osobowych w celach komercyjnych też jest wątpliwa ze względu na tymczasowość, anonimowość (zwykle, użytkownicy mają po kilka odosobnionych profili) i jałowość informacji. Natomiast koszty operacyjne sięgają nieomal miliard dolarów rocznie. W ciągo ostatnich 12 miesięcy, firma zarobiłą 250 mln dolarów a w rezultacie, przyniosła ponad 500 mln strat. Śmiech na sali.

 • m.godwin

  Oceniono 12 razy 10

  Niebieskie ptaki - nie orzą, nie sieją...

 • Oceniono 2 razy 2

  W Polsce tez są tacy debile,co nz Petroinwest pieniądze wydają,choc ciągle tracą.

 • 0

  Gdy zmieniałem umowę na TP S.A na podwórko wjechała mi limuzyna do podpisanie umowy. Dopiero moja trzeźwa głowa zobaczyła, że w dokumentach jest TP Sp. z o.o. Więc wygoniłem to h...ostwo. Nie wiem na jakiej podstawie uwolniona nazwa TP Sp. z o.o. jest od razu przyznawana bez okresu kadencji. Takie samo kurestwo jest na całym świecie, więc trzeba bardzo uważac co się podpisuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Rynki

Kurs Zmiana Zmiana %
WIG20 2394,59 -25,58 -1,06%
WIG 50601,24 -380,79 -0,75%
mWIG40 3322,87 -15,43 -0,46%
sWIG80 13513,64 +37,53 +0,28%

Statystyki sesji WIG »

2013-10-04 17:15
 • Wzrost 135 akcji
 • Spadek 151 akcji
 • Bez zmian 57 akcji