WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zmiana-czasu-na-letni-tej-nocy-pospimy-krocej,1,5454490,wiadomosc.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-03-30 22:48:12 CET z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zmiana czasu na letni. Tej nocy pośpimy krócej - Onet Wiadomości

Zmiana czasu na letni. Tej nocy pośpimy krócej

dzisiaj, 18:01

Najbliższej nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. 31 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 27 października.

Fot. Thinkstock
Fot. Thinkstock

W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

Badania zużycia energii elektrycznej w amerykańska stanie Indiana wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodzą, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliw. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Zdaniem brytyjskich badaczy przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu sprzyja zdrowiu dzieci – słońce zachodzi później i maluchy mogą spędzać aktywnie więcej czasu na świeżym powietrzu. To zaś – przekonują naukowcy - może pomóc w walce z epidemią otyłości wśród najmłodszych.

Z kolei z badań specjalistów amerykańskiego University of Alabama w Birmingham wynika, że przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu o 10 proc. może zwiększać ryzyko zawału serca. Główny autor badań kardiolog, prof. Martin Young, twierdzi, że odwrotne działanie wykazuje cofnięcia wskazówek o jedną godzinę jesienią – wtedy ryzyko zawału spada o 10 proc.

- Nie wiadomo, jaki jest tego mechanizm, powstało na ten temat kilka teorii – przyznaje prof. Young. Jego zdaniem zmiana czasu powoduje zakłócenie naszego wewnętrznego zegara biologicznego, co wiosną nasz organizm mocniej odczuwa.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Z danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia, Białoruś i Rosja. Rosjanie po raz ostatni czas z zimowego na letni zmienili w 2011 roku.

Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i od niedawna na Kubie. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii czy Chile. Nie stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

(TR)

Źródło: PAP
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (185)

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Karol Użytkownik anonimowy
~Karol :
Brak zdjęcia ~Karol Użytkownik anonimowy
nie dla idiotów fragment"Wyboru"-Suworowa, warto przeczytać

- Dziś zaczniemy od omówienia twojego wypracowania o tym, jak zniewolić sto milionów wolnych obywateli.
Wiesz, Feniks, muszę przyznać, że nie wszystko w twoim wypracowaniu jest dla mnie jasne.
- A cóż w tym niejasnego? Jest defilada na Placu Czerwonym. W każdym szeregu po dwudziestu ludzi. W każdym sektorze dziesięć szeregów, dwustu ludzi. Tych sektorów jest po horyzont. Maszerują równo, aż miło patrzeć. Każdy żołnierz przez okrągły rok wyciskał z siebie siódme poty, szkoląc się na defiladę. I to nie tylko w Moskwie, ale wszędzie. Pytanie: czy wyrzucanie wyprostowanych nóg powyżej pasa, wypinanie piersi i zadzieranie brody powyżej nosa przydatne jest na wypadek działań wojennych? Po co tracić czas na ćwiczenie kroku defiladowego? Odpowiedź: po to, żeby zmusić tysiące ludzi do reagowania w sposób bezrefleksyjny, przyzwyczaić ich do słuchania rozkazów, a nie zdrowego rozsądku.
- Trudno się nie zgodzić.
- Dobrze. W takim razie trzeba podobne ćwiczenia zastosować wobec setek milionów ludzi.
- Zmusić obywateli, żeby maszerowali krokiem defiladowym?
- Niekoniecznie. Mam na myśli treść, a nie formę. Najważniejsze, żeby te ćwiczenia były absurdalne i żeby równocześnie dotyczyły setek milionów ludzi. Najlepiej zmusić ich do wykonywania jakiegoś kretynizmu. Regularnie.
- Masz przykłady takich kretynizmów?
- Można na przykład zmusić całą ludzkość, żeby dwa razy w roku przestawiała wskazówki zegarów.
- Czym to uzasadnić?
- Oszczędnością energii.
- To prawda?
- Skądże znowu! Najważniejszym odbiorcą energii elektrycznej są fabryki. Na drugim miejscu są środki transportu. Przesuniemy wskazówki, czy nie przesuniemy - i tak ilość zużywanej energii nie ulegnie zmianie. Poważnym odbiorcą są kopalnie węgla. Tam zawsze ciemno. Albo oświetlenie ulic. Światło włącza się kiedy jest ciemno, a wyłącza kiedy jest jasno. Co zmieni przestawienie wskazówek?
- Część energii wykorzystują ludzie w swoich mieszkaniach...
- Słusznie. Niecały jeden procent. Ale w ramach tego procentu też nie wszystko idzie na oświetlenie. Niebawem nadejdą takie czasy, że ludzie będą mieć elektryczne żelazka, elektryczne maszynki do mielenia mięsa, telefony na prąd, radia, elektryczne kino domowe. Możesz kręcić wskazówkami zegara w każdą stronę i nie wpłynie to w żaden sposób na zużycie energii. Zresztą z oświetleniem mieszkań to wygląda podobnie: latem i tak jest widno i nie ma znaczenia, czy wstajesz o piątej, czy o dziesiątej. Z kolei zimowym rankiem i tak jest ciemno i nie obejdzie się bez oświetlenia. Nieważne, czy jest godzinę wcześniej, czy później.
- Zatem uważasz, że nie będzie żadnego pożytku z przestawiania zegarów?
- Będą tylko kłopoty. Masa kłopotów.
- I nikt nie będzie oponować?
- Tłum nie potrafi myśleć. Tłum przyjmie to jako coś naturalnego. Sam będzie sobie przysparzać nowych problemów. Jeśli tylko narzucimy ludzkości z dziesięć takich idiotycznych zachowań, jeśli sprawimy, że wszyscy podporządkują się bez zastrzeżeń, wtedy zawładniemy światem.
Wspaniały pomysł: zmusić miliardy ludzi do absurdalnych zachowań wbrew ich interesom i zdrowemu rozsądkowi.
dzisiaj, 19:43 | ocena: 92%
Liczba głosów:50
92%
8%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Cichy Użytkownik anonimowy
~Cichy :
Brak zdjęcia ~Cichy Użytkownik anonimowy
Może te zmiany czasu miałyby jakiś sens, gdyby czas letni cofać o godzinę do tyłu, a na czas zimowy o godzinę do przodu. Czemu? Ponieważ teraz dnie są coraz dłuższe, wcześniej robi się widno, słońce później zachodzi, a co za tym idzie można by uznać, że będzie jakaś oszczędność pieniędzy, bo mniej prądu będzie się zużywać. Cofanie na zimę zegara powoduje tylko tyle, że dłużej o co najmniej godzinę palimy światło, a co za tym idzie więcej wydajemy kasy. Robią nas w konia i tyle.
dzisiaj, 20:39 | ocena: 88%
Liczba głosów:17
88%
11%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Vick Użytkownik anonimowy
~Vick :
Brak zdjęcia ~Vick Użytkownik anonimowy
Z tak idiotycznego pomysłu jak zmiana czasu to wycofało się wiele państw ! Nawet z tego rok temu wycofała się
Rosja której pomysły nie są wcale "górnego lotu! Ale POpaprańcy o tym nie myślą ! I szybko należy znieść nakaz
jeżdżenia na światłach przez cały rok - to razi kierowców jadących w przeciwnym kierunku i dlatego zwiększa się
ilość najechania na pieszych, rowerzystów i tył poprzedzającego pojazdu! A i wzrok kierowców na tym cierpi ! Ale
te sprawy nie obchodzą rządzących bo ważniejsze dla nich sprawy to jak oszukać Polaków na OFE VAT-cie itp.
"ustawkach" i jakie przywileje dać gejom i lesbijkom.!
dzisiaj, 18:25 | ocena: 76%
Liczba głosów:34
76%
23%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
zygzom131 zygzom131 Onet Zobacz profil
zygzom131 :
zygzom131 zygzom131 Onet Zobacz profil
...komu ta zmiana czasu jest potrzebna? jakiś jankeski nawiedzony powiedział, że tak jest oszczędniej i ta reszta matołków to podchwyciła...może z 100 lat temu tak było, dzisiaj przynosi więcej szkody niż pożytku...to coś jak ...jeżdżenie cały rok na światłach...wypadków coraz więcej i strat w ekologii, ale jakiś ćwok wymyślił i tak leci...ta jazda cały rok na światłach przynosi taki sam efekt, jak zorza polarna na miesiączkowanie pingwinów!!!
dzisiaj, 19:33 | ocena: 86%
Liczba głosów:50
86%
14%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~maciej_11 Użytkownik anonimowy
~maciej_11
Brak zdjęcia ~maciej_11 Użytkownik anonimowy
do ~abaqus:
Brak zdjęcia ~abaqus Użytkownik anonimowy
dzisiaj, 19:01 użytkownik ~abaqus napisał:
A to jaki czas proponujesz? Zimowy, żeby w lecie jasno robiło się o 3 w nocy, czy letni, żeby w zimie ciemno było aż do 9?
Czas obowiązujący w zimie to nasz czas strefowy - środkowoeuropejski. To właśnie on jest dla nas najbardziej naturalny i on powinien obowiązywać cały rok. Tak było w Polsce od zawsze, czas letni wprowadzili Niemcy w czasie I i II WŚ, w II RP nigdy go nie stosowano (choć Polska była wtedy bardziej przesunięta na wschód i niektóre województwa znajdowały się w strefie czasu wschodnioeuropejskiego, której czas strefowy odpowiada czasowi letniemu). Na stałe zmianę czasu na letni wprowadzono w Polsce dopiero w 1978 r.
dzisiaj, 19:11 | ocena: 75%
Liczba głosów:40
75%
25%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Telefonizator Użytkownik anonimowy
~Telefonizator :
Brak zdjęcia ~Telefonizator Użytkownik anonimowy
Czas letni trzeba utrzymywać przez cały rok. W zimie jak się wraca z pracy to jest już ciemno. Polska jest na skraju strefy czasowej i jesteśmy w najgorszej sytuacji - w zimie bardzo szybko jest ciemno, a w Hiszpanii ten sam czas i mają półtorej godziny dłużej widno. Owszem rano jest odwrotnie, ale jak się jest w pracy to może być ciemno rano. Grunt by po pracy było jeszcze choć chwilę widno.
dzisiaj, 19:01 | ocena: 80%
Liczba głosów:46
80%
19%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~gosc Użytkownik anonimowy
~gosc :
Brak zdjęcia ~gosc Użytkownik anonimowy
Naukowcy angielscy twierdzą że dzieci przebywają dłużej na swierzym powietrzu akurat ,gdzie dziś jest świeże powietrze chyba w londynie pogięło już ich całkiem Mądre kraje nie bawią się w podobne idiotyzmy i wcale żle na tym nie wychodzą.
dzisiaj, 16:31 | ocena: 90%
Liczba głosów:22
90%
9%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~waldi Użytkownik anonimowy
~waldi :
Brak zdjęcia ~waldi Użytkownik anonimowy
Najwyższy czas z tym skończyć po co mieszać dla organizmu przecież od dawna wiadomo ze to nie przynosi żadnych oszczędności może rzad zrobi w końcu coś dobrego :)
dzisiaj, 19:02 | ocena: 96%
Liczba głosów:26
96%
3%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~wampir Użytkownik anonimowy
~wampir
Brak zdjęcia ~wampir Użytkownik anonimowy
do ~maciej_11:
Brak zdjęcia ~maciej_11 Użytkownik anonimowy
dzisiaj, 19:11 użytkownik ~maciej_11 napisał:
Czas obowiązujący w zimie to nasz czas strefowy - środkowoeuropejski. To właśnie on jest dla nas najbardziej naturalny i on powinien obowiązywać cały rok. Tak było w Polsce od zawsze, czas letni wprowadzili Niemcy w czasie I i II WŚ, w II RP nigdy go nie
Nie, nie. Letni jest bardziej naturalny. Według zimowego ok. godz. 20.00 już byłoby ciemno (lipiec-sierpień) a o 2-3 w nocy wstawałoby Słońce. To bzdura. W grudniu za to mamy o 15.40 ciemności egipskie (21 południk), a do roboty wstajemy i tak w nocy. Chociaż z pracy wracalibyśmy za dnia w zimę, a w lecie mamy dzień do ok. 21.00 (lipiec) a nawet do 22.00 (przesilenie czerwcowe).
dzisiaj, 19:19 | ocena: 64%
Liczba głosów:25
64%
36%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~mars Użytkownik anonimowy
~mars :
Brak zdjęcia ~mars Użytkownik anonimowy
Kto wreszcie powie stop temu idiotyzmowi ?
dzisiaj, 13:42 | ocena: 86%
Liczba głosów:151
86%
13%
| odpowiedzi: 18
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Zobacz także

Zagadka "zabójczej krwi" rozwiązana po 60 latach

Zagadka "zabójczej krwi" rozwiązana po 60 latach

Nauka | dzisiaj, 19:17
Bezprzewodowy implant, który wykryje atak serca

Bezprzewodowy implant, który wykryje atak serca

Nauka | dzisiaj, 16:42
Kardiolodzy: Nadużywanie soli powoduje rocznie 2,3 mln zgonów

Kardiolodzy: Nadużywanie soli powoduje rocznie 2,3 mln zgonów

Świat | dzisiaj, 11:14
Na Harvardzie rozdano Antynoble

Na Harvardzie rozdano Anty... Fotoreportaż

Zdjęć: 12
Tu powstaje Narodowego Centrum Badań Jądrowych

Tu powstaje Narodowego Cen... Fotoreportaż

Zdjęć: 9
Zbadano bałtycki wrak statku

Zbadano bałtycki wrak stat... Fotoreportaż

Zdjęć: 7

Najpopularniejsze

Polecamy

Ciemna strona Jerozolimy  

Ciemna strona Jerozolimy

Polacy przekonali się o tym na własnej skórze »
Uciekł od dręczącego go ojca  

Uciekł od dręczącego go ojca

Stał się największą czarną owcą w trzódce pastora »
Koniec "raju narkomanów"  

Koniec "raju narkomanów"

Kraj słynący z liberalnego podejścia do narkotyków zaostrza prawo »
NEWSLETTER
Chcesz być informowany o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie? Zapraszamy do newslettera.