WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/nowy-list-ws-smolenska-zgineli-smiercia-meczenska/bx8tx przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-09 21:10:03 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nowy list ws. Smoleńska. "Zginęli śmiercią męczeńską" - Wiadomości
dzisiaj 19:36

Nowy list ws. Smoleńska. "Zginęli śmiercią męczeńską"

List ws. budowy w Warszawie pomnika ofiar 10 kwietnia 2010 r. Poseł Włodzimierz Bernacki (PiS) wraz z wdową po Januszu Kurtyce (byłym prezesie IPN) podkreślając, że zbliża się piąta rocznica katastrofy, piszą do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO). Cel? By monument zlokalizować naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego. - Zginęli śmiercią męczeńską - argumentują autorzy - więc takie upamiętnienie się należy.

Poleć
Udostępnij
14
Skomentuj
Włodzimierz Bernacki Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Prof. Bernacki i Zuzanna Kurtyka - jako prezes i wiceprezes społecznego komitetu na rzecz budowy pomnika - podkreślają w liście do prezydent stolicy, że ofiary katastrofy smoleńskiej poniosły śmierć "w trakcie wypełniania swych patriotycznych powinności". Wedle sygnatariuszy listu tragedia 10 kwietnia "dotknęła wszystkich Polaków", a "naród pogrążył się w żałobie".

Zdaniem autorów aktualnie polskie władze prowadzą "politykę poprawności politycznej wobec Rosji", co wspierać mają też media. - Pamięć o tamtych wydarzeniach zostaje powoli wypierana ze świadomości obywateli. Jest to zupełnie niezrozumiałe w kontekście najnowszych przejawów imperialnej polityki Putina - podkreśla Bernacki i Kurtyka.

Macierewicz o Smoleńsku w ośrodku misyjnym księży

Objeżdżając Polskę z wystąpieniami nt. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz wystąpi m.in w Centrum Animacji Misyjnej Księży Pallotynów w Konstancinie-Jeziornej

- W opinii komitetu zbliżająca się piąta rocznica tragedii smoleńskiej powinna znaleźć swój bezpośredni wyraz w pozytywnej decyzji określającej umiejscowienie monumentu. Tylko dzięki niej będzie możliwe rozpisanie konkursu, a w konsekwencji uczczenie pamięci poległych - czytamy w liście. I dlatego zwracają się z wnioskiem do prezydent Warszawy o wydanie zgody na lokalizację smoleńskiego monumentu przy Krakowskim Przedmieściu - na przeciwko Pałacu Prezydenckiego. Właśnie tam, "gdzie przez lata pracował dla Polski prezydent Lech Kaczyński oraz jego współpracownicy, którzy stracili życie w tragedii smoleńskiej". Na koniec podkreślono też, że 10 kwietnia ludzie lecące Tu-154M "zginęli śmiercią męczeńską".

W rozmowie z Onetem prof. Włodzimierz Bernacki wyraża nadzieję na to, że pomnik w centrum Warszawy stanie się faktem. - Jeszcze niedawno sadziłem, że musi dojść do zmiany władzy w ratuszu i w Pałacu Prezydenckim. Obecne stanowisko prezydenta Bronisława Komorowskiego wskazuje jednak, że można mieć umiarkowaną nadzieję na podjęcie działań zmierzających do realizacji tej inicjatywy - ocenia.

Zdaniem rozmówcy Onetu - który mówi to jako politolog - zmiana podejścia do sprawy pomnika wynika ze zbliżających się wyborów samorządowych i prezydenckich. - Prezydent Komorowski stara się zmienić swój wizerunek zwłaszcza w oczach środowisk konserwatywnych, które z powagą podchodzą do polityki historycznej. Wydaje się, że Komorowski chce wejść w rolę strażnika pamięci. Nie wiem, na ile chwilowa jest to zmiana - dodaje prof. Bernacki.

Dla niego jednak nie postawa Komorowskiego, ale prezydent Warszawy, będzie "papierkiem lakmusowym" podejścia władz do kwestii pomnika. - Bo to w ratuszu będą zapadać rozstrzygnięcia.

Bernacki podkreśla jednak, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem Warszawy, a Bronisław Komorowski prezydentem Polski i wywodzą się oni z tego samego środowiska politycznego. - Tak jak formowanie rządu premier Ewy Kopacz nie było zupełnym spontanem, tak teraz wydaje się, że działania Komorowskiego też nie są jedynie spontaniczne. Musiał wcześniej sondować nie tylko środowisko rodzin smoleńskich, ale i przestrzeń polityczną, a więc i władze Warszawy - domyśla się Bernacki.

Rozmówca Onetu wskazuje jednocześnie, że istotny dla sprawy pomnika jest kontekst międzynarodowy, który sprawia, że "poprawność polityczna przyobleka się w inną postać".

Inny list wysłany został do Kancelarii Prezydenta - podpisało się pod nim ok. 30 osób z rodzin smoleńskich: m.in. Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich i Jolanta Przewoźnik, wdowa po Andrzeju Przewoźniku, sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W najbliższym czasie prezydent planuje spotkanie z rodzinami w tej sprawie.

Poleć
Udostępnij
14
Tematy:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia


Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Żenada smoleńska trwa Użytkownik anonimowy
~Żenada smoleńska trwa
Brak zdjęcia ~Żenada smoleńska trwa Użytkownik anonimowy
do ~mari:
Brak zdjęcia ~mari Użytkownik anonimowy
47 minut temu użytkownik ~mari napisał:
Można już wymiotować tą katastrofą smoleńską. Nazywanie męczennikami ludzi, którzy z własnej woli polecieli do Smoleńska za nasze pieniądze, to gruba przesada. Rodziny smoleńskie wyciągnęły już niezłą kasę z budżetu, wiec mogłyby wreszcie przestać się ośm
Sami profanują tych którzy tam zginęli, zginęli tragicznie ale na pewno nie polegli i na pewno nie śmiercią męczeńską. Jeśli oni polegli śmiercią męczeńską to co można powiedzieć o poległych żołnierzach na polu walki, co można powiedzieć o pomordowanych w męczeństwie ludziach w hitlerowskich obozach zagłady???
No ale jak dla posłanki pisu żołnierz weteran który doznał znacznego uszczerbku na zdrowiu na wojnie jest "gadżetem" To o czym z takimi prostakami dyskutować??? Można im tylko pozwolić nazwać szpital psychiatryczny im. "poległych pisowczyków wycieczki smoleńskiej"
11 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:28
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Też Polak Użytkownik anonimowy
~Też Polak :
Brak zdjęcia ~Też Polak Użytkownik anonimowy
NIE!!! NIE!!! NIE!!!! To już jest chamstwo psiaków żeby wmawiać wszystkim, że akurat tylko ta katastrofa lotnicza dotknęła wszystkich Polaków, a naród pogrążył się na wieki w żałobie. Może jeszcze będą twierdzić że zginęli śmiercią bohaterską? Jest to obraza dla wszystkich tych, którzy faktycznie zginęli śmiercią męczeńską a nie w wypadku. Bo jeśli każdy kto zginął w wypadku ma nieć pomnik na Krakowskim Przedmieściu to tam las pomników trzeba by ustawić.
Jak chcą uczcić prezydenta z małżonka to niech jadą do Krakowa.
Kiedy to Jaruś był ostatnio na grobie brata i bratowej?
23 minuty temu | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia lwit Onet Zobacz profil
lwit :
Brak zdjęcia lwit Onet Zobacz profil
Pomnik ku czci osob ,ktore zginely w katastrofie pod Smolenskiem przeciez juz jest w Warszawie na cmentarzu oraz tablice upamietniajace w innych miejscach. Pomodlic sie czy zapalic znicz mozna przeciez zapalic przy pomniku na cmentarzu. Budowanie dodatkowych pomnikow nic nie zmieni ,bedzie tylko zasmiecal Polske. Najwiecej osob ,ktore zginely w tej katastrofie jest pochowanych na cmentarzu w Warszawie i to jest najodpowiedniejsze miejsce gdzie powinien byc i jest postawiony pomnik.
dzisiaj 20:06 | ocena: 97%
Liczba głosów:71
97%
2%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~ikarus xb 1 Użytkownik anonimowy
~ikarus xb 1 :
Brak zdjęcia ~ikarus xb 1 Użytkownik anonimowy
po co lecieli i ladowali w tak arcytrudnych warunkach atmosferycznych ,,,,,wiadomo ze musieli wyladowac ze wzgledu na rozpoczecie kampani prezydenckiej w katyniu ...ktora miala byc zwycieska ..... a stala sie tragedia tych co zgineli ich rodzin i calej Polski ...... itp dolewajac do konfliku wlascicieli lotniska itp a teraz Polacy rodacy itp co by sie stalo gdyby nie wyladowali i powrocili do Polski .....
dzisiaj 20:05 | ocena: 88%
Liczba głosów:293
88%
11%
| odpowiedzi: 11
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~mojVOX Użytkownik anonimowy
~mojVOX :
Brak zdjęcia ~mojVOX Użytkownik anonimowy
Pomnik jest na Powązkach a tablica na Krakowskim Przedmieściu. Koniec, kropka. Niech oni przestaną już zawracać głowę, jątrzyć i robić zadymy. To była zwykła katastrofa lotnicza i robienie z tego jakiejś martyrologii jest zwykłym oszołomstwem głupotą a nawet draństwem. Mam dość tych ludzi, którzy mącą i wywołują społeczne awantury. To niemoralne i za to ich serdecznie potępiam. Dajcie nam już spokój!
dzisiaj 19:51 | ocena: 92%
Liczba głosów:520
92%
7%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Prawda Użytkownik anonimowy
~Prawda :
Brak zdjęcia ~Prawda Użytkownik anonimowy
Ooooo Hieny cmentarne zaczęli wyć o Smoleńsku , nie zatrzecie prawdy pisowskie kundle o tym ze wasz winowajca 95-ciu osób i siebie jest winny śmierci wszystkich osób w tym locie, wszystkim jest wiadome że winowajce pochowaliście na Wawelu, ale przyjdzie jeszcze sprawiedliwość i zostanie wyrzucony z niego i zakopany tam gdzie być powinien . jego miejsce to w polu na bezludziu.
9 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~yzza Użytkownik anonimowy
~yzza :
Brak zdjęcia ~yzza Użytkownik anonimowy
jak komuś umrze bliski to za pogrzeb, pomnik każdy płaci ze swojej kieszeni, a ci krwiopijcy wyciągnęli od Polaków już ponad 70 milionów odszkodowań, ponadto Polacy płacili za pogrzeby i tu też to kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych w samym Krakowie pisano, że koszty to kilkanaście milionów, jak długo jeszcze Polacy będą płacić na tych co i tak Polaków łupili?
dzisiaj 20:00 | ocena: 94%
Liczba głosów:379
94%
5%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Justus Użytkownik anonimowy
~Justus :
Brak zdjęcia ~Justus Użytkownik anonimowy
Śmierć męczeńska - śmierć poniesiona w imię idei i przekonań, zazwyczaj zadana przez osoby trzecie w wyniku ich nagłego działania lub stosowania przemocy i tortur.
Śmierć męczeńska jest wyrazem bezwzględnego przywiązania do idei i przekonań dlatego ma ogromne znaczenie w utrwalaniu postaw i wzorców kulturowych lub religijnych.
Czy to była śmierć męczeńska, czy manipulowanie faktami???
35 minut temu | ocena: 97%
Liczba głosów:128
97%
2%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~mari Użytkownik anonimowy
~mari :
Brak zdjęcia ~mari Użytkownik anonimowy
Można już wymiotować tą katastrofą smoleńską. Nazywanie męczennikami ludzi, którzy z własnej woli polecieli do Smoleńska za nasze pieniądze, to gruba przesada. Rodziny smoleńskie wyciągnęły już niezłą kasę z budżetu, wiec mogłyby wreszcie przestać się ośmieszać. Mój 24 letni brat zginął w drodze do pracy, zmiażdżony przez tira i nikt mu pomnika nie postawił. Mdli mnie jak te smoleńskie pijawki znowu podnoszą głos.
47 minut temu | ocena: 92%
Liczba głosów:269
92%
7%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~dosyc tego Użytkownik anonimowy
~dosyc tego :
Brak zdjęcia ~dosyc tego Użytkownik anonimowy
A kto ich meczyl? Nie zdazyli nawet pomyslec, ze cos się dzieje. To była katastrofa lotnicza jak wiele innych. Czy jeżeli w wypadku samochodowym gina ludzie ,to tez smierc meczenska? Mój ojciec,ktory zginal na Majdanku- to była smierc meczenska, która trwala caly miesiąc w kominie karcerze gdzie dolnym otworem wpychano kilku wiezniow- to je34st smierc meczenska. A ludzie na Wolyniu jaka smiercia ginęli?
35 minut temu | ocena: 93%
Liczba głosów:137
93%
6%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z ostatniej chwili


Blogi publicystyczne

Jan Bogatko
Jan Bogatko
Janusz Piechociński
Janusz Piechociński
PSL Samorząd
PSL Samorząd
Wojciech Łaszkiewicz
Wojciech Łaszkiewicz