WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.interia.pl/podatki/news/niektore-ulgi-mozna-odliczyc-bezposrednio,1907563 przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-04-08 12:00:42 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Niektóre ulgi można odliczyć bezpośrednio - Podatki - Biznes w INTERIA.PL - giełda, notowania GPW, kursy walut, podatki, firma, biznes, rynek walut, spółka, podatek, GPW

Przejdź do głównej części strony

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

MF: Niektóre ulgi można odliczyć bezpośrednio

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Co miesiąc podatnik może obniżyć zobowiązanie wobec fiskusa o wartość składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Przy sporządzaniu zeznania rocznego może liczyć na kolejne przywileje - bezpośrednio od podatku odliczy także ulgę na dzieci czy ulgę abolicyjną.

Podatki: Dla "singla" limit wynosi 56 000 złotych
Podatki: Dla "singla" limit wynosi 56 000 złotych /©123RF/PICSEL

Bezpośrednio od podatku można odliczyć m.in. ulgę na dzieci - podatnikowi wychowującemu małoletnie dzieci przysługuje prawo do odliczenia za każde z nich rocznie 1112,04 zł. Podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi na dziecko, o ile w ciągu roku podatkowego wykonywał wobec dziecka władzę rodzicielską, pełnił funkcje jego opiekuna prawnego, a dziecko z nim zamieszkiwało. Ulga przysługuje także podatnikowi, który sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Ulga prorodzinna przysługuje na każde dziecko:

- małoletnie,

- bez względu na wiek, jeśli na podstawie odrębnych przepisów otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny,

- które nie ukończyło 25. roku życia i uczy się w szkołach, o ile w 2012 r. nie osiągnęło dochodów w wysokości przekraczającej kwotę wolną od podatku (w 2012 r. to 3091 zł).

Należy pamiętać, że odliczenie przestanie przysługiwać począwszy od miesiąca, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński lub na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.

Ulga na powrót

Podatnikom, którzy niektóre ze swoich dochodów uzyskali za granicą, a którzy przebywają na terenie Polski więcej niż połowę dni w roku, może przysługiwać ulga abolicyjna, zwana inaczej ulgą na powrót. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu do przychodów z pracy uzyskanych za granicą metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu do tych przychodów metody wyłączenia z progresją.

Przywileje przy prawach nabytych

Odliczeniu od podatku podlegają także wydatki na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, w ramach tzw. praw nabytych dla podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczeń z tego tytułu. Zmiany w uldze na dzieci dopiero w rozliczeniu za 2013 r.

Warto pamiętać, że wprowadzone od tego roku zmiany przepisów podatkowych w zakresie odliczeń od kwoty podatku dochodowego uwzględnić trzeba będzie dopiero w 2014 r. - nowelizacje dotyczą bowiem zeznań składanych za 2013 rok.

Chodzi tu przede wszystkim o nowe zasady naliczania ulgi na dziecko. Podatnik będzie mógł odliczyć większą kwotę niż dotychczas w sytuacji, gdy posiada więcej niż dwoje dzieci. Za trzecie dziecko bowiem będzie można odliczyć 1668,12 zł rocznie, za czwarte i kolejne zaś 2224,08 zł, a nie jak jeszcze w tym roku, 1112,04 zł za każdego podopiecznego.

W przypadku wychowywania tylko jednego dziecka, skorzystanie z ulgi prorodzinnej będzie możliwe, o ile dochody podatnika (pozostającego w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy) wraz z dochodami małżonka nie przekroczyły 112 000 zł.

Dla "singla" limit ten wynosi 56 000 zł.

Katarzyna Miazek, Tax Care, Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Sprawdź: PROGRAM PIT 2012

Źródło informacji: Tax Care S.A.

Więcej o:
podatki,
ulgi,
odliczenia

Stawki podatkowe 2010

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »

Stawki podatkowe 2011

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »
 

Skomentuj artykuł: Niektóre ulgi można odliczyć bezpośrednio

Wasze komentarze (48)

Dodaj komentarz

~Zen -

Tak naprawdę SINGIEL to motor napędowy gospodarki: osoba zwykle dobrze wykształcona, ciężko pracująca, nie korzystająca z "socjalu", czyli nie obdzierająca innych podatników, osoba zainteresowana ciągłym podnoszeniem kwalifikacji, dyspozycyjna i kreatywna. To z małżonkami zaczynają się kłopoty: urlopy macierzyńskie, wychowawcze, opieka, dodatki, zapomogi, becikowe - a wszystko to na koszt pracujących, także singli.

Czy ktoś jest w stanie , w sposób racjonalny i logiczny, wytłumaczyć po co są te grosze po przecinku (np 2224,08 z ł)? Zaokrąglenie do pełnej złotówki (w dół ) może zmniejszyć dopływ do budżetu o liczbę podatników (maximum) co jest wartością bez znaczenia ( w budżecie). A może po to by księgowi mieli więcej roboty ( w odróżnieniu od pracy , która pomnaża dobra)?

Cytat z artykułu "...podatnik może odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu do przychodów z pracy uzyskanych za granicą metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu do tych przychodów metody wyłączenia z progresją...". A JAK MAM TO OBLICZYĆ, SKORO JESTEM HYDRAULIKIEM KRĘCĄCYM RURY W ANGLII?! MUSIAŁBYM RZUCIĆ ROBOTĘ I CAŁYMI DNIAMI TYLKO LICZYĆ! KTO NAPRAWIAŁBY WTEDY CIEKNĄCE RURY? WĄTPIĘ. BY ROBILI TO POSŁOWIE WYMYŚLAJĄCY TAK "MĄDRE" USTAWY.

~Emilia 42 -

Moja córka jest studentką, podczas lata pracowała i niestety przekroczyła limit 3091 o 8 zł ;( z tego tytułu nie mamy co liczyć na ulgę, a wydaje mi się to dalece niesprawiedliwe, skoro dziecko chce trochę odciążyć rodziców, idzie do pracy, zamiast się lenić, a potem niestety przez niedopatrzenie dzieje się to, co się dzieje. Czytałam o tych nowych prawach na Eduself, szkoda , że człowiek nie interesował się tym wcześniej ;(

Dodaj komentarz