"Kryształ Aquamana" umożliwi oddychanie pod wodą

Dzisiaj, 7 października (06:49)

​Ostatnie odkrycie duńskich naukowców pokazuje, że nauka jest w stanie przekraczać wszelkie granice. Udało się stworzyć materiał pozwalający na oddychanie pod wodą.

Zdjęcie

W niedalekiej przyszłości oddychanie pod wodą będzie możliwe? /©123RF/PICSEL
W niedalekiej przyszłości oddychanie pod wodą będzie możliwe?
/©123RF/PICSEL
Czy wkrótce będziemy mieszkać w podwodnych miastach?

Życie poniżej poziomu morza jest możliwe, przynajmniej przez krótki czas. Co zatem stoi na przeszkodzie, by stworzyć podwodne miasta i do nich uciec z przeludniających się lądów? czytaj więcej

Zespół uczonych z Syddansk Universitet pod kierownictwem Christine McKenzie stworzył materiał zwany kolokwialnie "kryształem Aquamana". Jego nazwa systematyczna jest bardziej skomplikowana - [{(bpbp)Co2II(NO3)}2(NH2bdc)](NO3)2 * 2H2O (bpbp- to 2,6-bis(N,N-bis(2-pyridylmetylo)aminometylo)-4-tert-butylfenolato, NH2bdc2- to 2-amino-1,4-benzenedikarboksylato).

Reklama


Naukowcy twierdzą, że wiadro "kryształów Aquamana", czyli ok. 10 litrów, jest w stanie pochłonąć tlen z całego pokoju. Jego uwalnianie następuje równie łatwo jak pochłanianie - pod wpływem niewielkiego wzrostu temperatury.

Niezwykłe właściwości "kryształu Aquamana" pochodzą od cząsteczki kobaltu, który odpowiada za doskonałą absorpcję tlenu z otoczenia. Niestety, nowo opracowany związek jest bardzo trudny do syntezy w skali przemysłowej.

Ponieważ gąbczaste "kryształy Aquamana" mogą pochłaniać tlen z otaczającej nurka wody, w przyszłości ma być możliwa produkcja butli z tlenem, które będą automatycznie uzupełniały się podczas podwodnych eskapad.

Artykuł pochodzi z kategorii: Technauka

Zobacz również

  • Zagadkowy twór na morzu Tytana

    Sonda Cassini zaobserwowała tajemnicze zjawisko na obszarze Ligeia Mare, jednego z największych mórz węglowodorowych na księżycu Saturna – Tytanie.​ Do zaobserwowania tworu doszło podczas dwóch... więcej