WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://tech.wp.pl/kat,130034,title,Nowy-polski-smiglowiec-AW149,wid,14423559,wiadomosc.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2012-04-19 15:41:45 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nowy polski śmigłowiec AW149 - Tech - WP.PL
RSS

Nowy polski śmigłowiec AW149

 
PAP | 2012-04-19 (10:24) | 28 opinii
a a a

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Nowy, wielozadaniowy śmigłowiec AW149 zaprezentowano w środę w zakładach PZL-Świdnik należących do koncernu AgustaWestaland. PZL-Świdnik ma zaoferować AW149 w ogłoszonym przez MON przetargu na zakup 26 średnich śmigłowców wielozadaniowych dla naszej armii.

"To śmigłowiec XXI wieku. Został zaprojektowany tak, aby spełniał wymagania współczesnego pola walki, nie tego, co było w latach 70. Walka z terroryzmem jest czymś innym niż zimna wojna" - powiedział prezes PZL-Świdnik Mieczysław Majewski.

"To śmigłowiec XXI wieku. Został zaprojektowany tak, aby spełniał wymagania współczesnego pola walki, nie tego, co było w latach 70. Walka z terroryzmem jest czymś innym niż zimna wojna"Mieczysław Majewski, prezes PZL-Świdnik

AW149 to dwusilnikowy wiropłat najnowszej generacji. Powstał we współpracy inżynierów z PZL-Świdnik i włosko-brytyjskiego koncernu AgustaWestaland. Może być wykorzystywany do: transportu, misji medycznych, zaopatrzenia, zadań poszukiwawczo-ratowniczych i wsparcia bojowego.

Wyprodukowano trzy prototypy śmigłowca. Seryjna produkcja ma ruszyć już w połowie 2013 r.

Majewski podkreślił, że AW149 to najlepsze rozwiązanie dla polskiej armii, "bo polskie" i najnowocześniejsze. "Śmigłowiec ma wysokie osiągi, wysoki poziom bezpieczeństwa dla ludzi, zastosowano tu najnowsze technologie. Jesteśmy przekonani, że przez kolejne 40 lat ten śmigłowiec będzie dobrym śmigłowcem" - dodał.

W przypadku wygrania przetargu AW149 będzie w 75 proc. produkowany w Świdniku. "Tu powstanie linia montażowa. Dalsza jego produkcja zależeć będzie od potrzeb klientów" - powiedział dyrektor zarządzający PZL-Świdnik Nicola Bianco.

Władze firmy zapewniają, że śmigłowiec może być produkowany, serwisowany i modyfikowany dla potrzeb sił zbrojnych w zakładach w Świdniku. Po ewentualnym wygraniu przetargu przez PZL-Świdnik, zatrudnienie znalazłoby tu dodatkowo około 150 osób.

Ogłoszony przez MON przetarg dotyczy 26 śmigłowców. 16 maszyn w wersji transportowej ma trafić do Wojsk Lądowych, siedem helikopterów - do Marynarki Wojennej (cztery do zwalczania okrętów podwodnych i trzy poszukiwawczo-ratownicze), a trzy śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze mają otrzymać Siły Powietrzne. Według resortu obrony maszyny mają być "pozyskiwane w oparciu o wspólną platformę bazową", a zamówienie obejmuje także "pakiet logistyczny i szkoleniowy z symulatorami".

Ministerstwo chce, aby wszystkie śmigłowce były dostarczone do końca 2017 r. Zakup będzie sfinansowany z Programu Modernizacji Technicznej polskiej armii.

Firmy, które startują w przetargu mają czas na złożenie ofert do 7 maja. Udział w przetargu zadeklarowały już m.in. rosyjska firma zbrojeniowa Rosoboroneksport oraz PZL Mielec, który należy do amerykańskiej firmy Sikorsky Aircraft (w Mielcu produkowane są amerykańskie śmigłowce Black Hawk).

PZL-Świdnik realizuje zamówienia MON na dostawę pięciu nowych śmigłowców oraz modernizację 14 innych maszyn. Łączna wartość podpisanych kontraktów to 380 mln zł.

PZL-Świdnik wyprodukuje dla MON pięć śmigłowców W-3WA Sokół w konfiguracji VIP, które mają służyć polskim Siłom Powietrznym do transportu personelu wojskowego i rządowego wyższego szczebla.

Oddzielne umowy podpisane zostały na modernizację 14 śmigłowców będących już w dyspozycji MON. Cztery z nich to śmigłowce W-3 Sokół, które zostaną skonfigurowane do standardu W-3PL Głuszec. Wyremontowane i zmodernizowane zostanie też osiem śmigłowców Mi-2. Modernizacja dwóch kolejnych Sokołów W-3 VIP, polegać będzie na zabudowie systemu FADEC (autonomiczny cyfrowy system sterowania silnika).

Nowe śmigłowce mają być dostarczone do końca 2013 r., a zmodernizowane do końca 2014 r.

PZL-Świdnik to jedyny polski wytwórca śmigłowców, zdolny do ich samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania. Oprócz gotowych śmigłowców: SW-4, Sokół i Głuszec - produkowane są tu szybowce oraz różne części i komponenty lotnicze, m.in. kadłuby, centropłaty, powierzchnie sterowne, mechanizmy drzwi. Odbiorcami tych produktów są m.in. ATR, Cessna, Eurocopter, Boeing, Aerospatiale, Pilatus.

PZL-Świdnik zatrudnia ok. 3,5 tys. osób. Od 2010 r. zakłady należą do międzynarodowego koncernu AgustaWestland.

Nowe... i używane samochody w rewelacyjnych cenach! Kliknij i się przekonaj!

oceń
23
0
Podziel się

Zobacz więcej w serwisach WP

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Studio


Opinie

Ocena: 0 [0]
~Śmigło [przed chwilą]

On jest taki polski jak Opel i Skoda montowane w Polsce!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~goral [przed chwilą]

a to dobre ,,dobre bo polskie,, tak jak polskie samochody motocylkle samoloty ciagniki maszyny technologia itd. no i znowu pieniadze w bloto hihihih no i,, podbije armie swiata,, buuuaahhaaa czy to bedzie latalo wsadzcie tam macierewicza i kaczynskiego niech oblataja maszyne moze im sie nada na wojne z ruskimi jesli doleci do granic polski a jesli spadnie to pilotow nie bedzie szkoda do walki z terrorystamo no to szanse wyrownane terrorysta wystarcza proce i ptaszek spadnie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nickdiaz [6 minut temu]

AirWolf

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~m. [pół godziny temu]

i niech mi ktos wyjasni po kiego grzyba bylo ich sprzedawac? :]

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Sprawdzacz [7 minut temu]

Nie polski tylko angielsko - włoski, montowany w Polsce. I tyle.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
xfiles6 [10 minut temu]

Dobry żart z określeniem "dobry bo polski". Jaki polski skoro w nazwie ma skrót AW co znaczy, że produkują go angole w połączeniu z makaroniażami. Dajcie sobie spokój z taką beznadziejną propagandą. Kasa z kupna tych śmigłowców poleci do anglików i włochów a my zostaniemy w d...e z tym sprzętem bo pewnie w przetargu nie zostanie zapisane nic na temat gwarancji, serwisu i napraw gwarancyjnych tak jak to ma miejsce z super złomem F-16 od wielkiego brata dojącego z nas każdą złotówkę za ten cyrk.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Twoj Pan [10 minut temu]

Design piszczy i kwiczy.

odpowiedz

Ocena: -1 [3]
~pacyfista [12 minut temu]

Przepraszam ! Czy katolicka Polska potrzebuje sprzęt do zabijania ? Czy my w ogóle mamy jakiś wrogów ?

odpowiedz

Ocena: -3 [3]
~As [12 minut temu]

HAHAHAHA!!! Polski śmigłowiec ,ale się uśmiałem.Polski to by się rozpadł po odpaleniu silnika.

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~eryk [13 minut temu]

weźmiemy "amerykańckie" bo wielkiego brata nie wolno gniewać.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~zyga [przed kwadransem]

Podbije armie świata chyba rozbije armie

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~Bartek [przed kwadransem]

Hiheiheiehiehei "Polski" śmigłowiec, iheiheieihei a to dobre iheiheiehiehie. Grunt to dobra propaganda. Taka sama jak ta że maszyną tej klasy można zastąpić śmigłowce rodziny MI 8/17.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~a [przed kwadransem]

a cóż to za oznaczenia tego śmigłowca? może jakiś fachowiec podpowie

odpowiedz

Ocena: +1 [5]
~pilot [przed kwadransem]

z tym że to "polski śmigłowiec" to przesada.. jestem za mieleckimi Black Hawkami, projekt nie nasz, ale przynajmniej maja już linie produkcyjną i zbieraja bardzo dobre recenzje z zaagranicy (np ostatnio sprzedali 4 sztuki do Arabi Saudyjskiej)

odpowiedz

Ocena: +5 [9]
~Max [przed kwadransem]

Na pewno go Polska armia nie kupi,kupi natomiast stare jakieś 40 letnie helikoptery amerykańskie.Tak jak kupiła samoloty transportowe ,które maja po 40 lat .

odpowiedz

Ocena: +15 [15]
~Inzynier [pół godziny temu]

Jaki znowu polski smiglowiec. Produkowany w Polsce ale zaprojektowany przez Auguste-Westland w brytyjskim Yeovil. Prototyp budowano we wloskim Cascina Costa. Pierwsze informacje o pracy nad tym smiglowcem podano w 2006. Swidnik zostal przejety przez Auguste-Westland w 2010. Co u nas zostalo polskiego... Nawet pierogi ruskie i barszcz ukrainski... :)

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~Heh [pół godziny temu]

Przecież AW już produkowała taki śmigłowiec np. AW 139 i AW 149. Czy naprawdę jest to polski śmigłowiec?

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Heh [pół godziny temu]

Przecież AW już produkowała taki śmigłowiec np. AW 139 i AW 149. Czy naprawdę jest to polski śmigłowiec?

odpowiedz

Ocena: +4 [6]
~jadzia z ruchu [pół godziny temu]

PZL Świdnik nie jest polską firmą

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~ja [pół godziny temu]

A jaki on polski, skoro fabryka jest koncernu AgustaWestaland ! A już się ucieszyłem, że coś u nas ruszyło, szkoda.............

odpowiedz

Pojedynek

Galerie

Sonda

Który darmowy antywirus jest najlepszy?

glosuj

Zakupy