WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://finanse.wp.pl/kat,104126,title,Lotnisko-Chopina-zaplaci-wielkie-odszkodowanie,wid,15462411,wiadomosc.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2013-04-03 16:02:59 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Lotnisko Chopina zapłaci wielkie odszkodowanie - Finanse - WP.PL

Sonda

Czy przelew na telefon, maila czy przez Facebooka to dobry pomysł?
Kontakt

Napisz do nas

Napisz swoje uwagi dotyczące serwisów ekonomicznych Wirtualnej Polski

Partnerzy

Transport

Wirtualna Polska Lotnisko Chopina zapłaci wielkie odszkodowanie

Wirtualna Polska | 03.04.2013 | 07:36

  A A A
 
Lotnisko Chopina zapłaci wielkie odszkodowanie


(fot. AFP)

Samoloty nad warszawskim Okęciem uprzykrzają życie mieszkańcom stolicy. Mało kto jednak wie, że za hałas należą się odszkodowania. Pieniądze może dostać 300 tys. obywateli. Muszą się z tym jednak pospieszyć.

- Czwartego sierpnia upływa termin występowania z roszczeniami - tłumaczy Grzegorz Zawada, adwokat w kancelarii KKPW.

Stworzenie tzw. obszaru ograniczonego użytkowania (OOU) było koniecznością. Wszechobecny hałas startujących i lądujących samolotów to zmora mieszkańców, zarówno w nocy, jak i w dzień.

- OOU to specjalna strefa obejmująca wskazany teren, na którym ze względu na wymogi ochrony środowiska wprowadza się dla właścicieli lub użytkowników wieczystych ograniczenia w sposobie korzystania z ich nieruchomości - tłumaczy Grzegorz Zawada, adwokat w kancelarii KKPW.

Obszar ograniczonego użytkowania powstał 4 sierpnia 2011 roku. Obejmuje tereny leżące w dzielnicach Włochy, Wilanów, Ursus, Bemowo, Ochota, Mokotów oraz znaczne części gmin Lesznowola i Piaseczno. (mapa na końcu artykułu).

W nowo projektowanych budynkach, które powstają w wyznaczonej strefie, należy dokonać odpowiedniej izolacji ścian zewnętrznych, jak również okien i drzwi w ścianach zewnętrznych, dachów i stropodachów. W domach już wybudowanych i znajdujących się na terenie OOU należy wprowadzić takie zabezpieczenia, które ograniczą poziom hałasu w pomieszczeniach do określonego poziomu.

Osoby, które mają nieruchomość znajdującą się w obszarze, mogą wystąpić o odszkodowanie.

Według Grzegorza Zawady w konsekwencji wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, właściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści lub osoby posiadające inne prawo rzeczowe do nieruchomości mogą wystąpić w stosunku do administratora Lotniska Chopina, czyli Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w Warszawie, z roszczeniami obejmującymi:
  • żądanie wykupu nieruchomości lub jej części;
  • żądanie zapłaty odszkodowania obejmującego szkodę z tytułu zmniejszenia wartości nieruchomości oraz
  • żądanie zasądzenia kosztów związanych z nakładami koniecznymi na dostosowanie istniejących budynków do wymagań technicznych, które nie jest uzależnione od uprzedniego poniesienia tych kosztów.
- Osoba uprawniona może uzyskać należne jej odszkodowanie bez względu na to, czy prace remontowo-budowlane zostały już wykonane, czy też będą wykonane dopiero w przyszłości. Wystarczy więc tylko sprawdzić, czy nieruchomość znajduje się w OOU, aby móc wystąpić z odpowiednim żądaniem - mówi Zawada.

Podkreśla, że zgodnie z obowiązującym prawem z roszczeniami można wystąpić do właściwych sądów powszechnych tylko w okresie 2 lat licząc od dnia wejścia w życie uchwały ustanawiającej obszar ograniczonego użytkowania – a zatem w przypadku OOU wokół Lotniska Chopina (Warszawa-Okęcie) niezbędne kroki podjąć trzeba do dnia 4 sierpnia 2013 r.

Kwestię składania wniosku precyzuje rzecznik portu lotniczego Przemysław Przybylski. Podkreśla on, iż wszystkie wnioski są składane do władz warszawskiego Lotniska Chopina. W przypadku kwestii wykupu nieruchomości, jej części bądź też zapłaty odszkodowania obejmującego szkodę z tytułu zmniejszenia wartości nieruchomości lotnisko kieruje sprawy do sądu, który określa wysokość kwoty odszkodowania bądź wykupu.

- Od momentu ustanowienia OOU wpłynęło do nas 48 wniosków dotyczących wypłaty odszkodowania lub wykupu nieruchomości - informuje Wirtualną Polskę Przemysław Przybylski. - W sumie dostaliśmy 334 wnioski. 286 dotyczyło wykonania izolacji akustycznych.
Rzecznik przyznaje, że pierwsze zasądzone odszkodowanie zostało już wypłacone.

Jak wyjaśnia, władze lotniska po otrzymaniu wniosku o wykonanie izolacji akustycznej zlecają i ponoszą koszty przeprowadzenia ekspertyzy akustycznej w celu określenia, czy w mieszkaniu, domu przekroczone są dopuszczalne normy hałasu. Po ekspertyzie wnioskodawca przedstawia kosztorys realizacji inwestycji.

- Taki kosztorys po naszej akceptacji umożliwia podpisanie umowy trójstronnej i w efekcie wykonanie izolacji akustycznych na nasz koszt - mówi Przybylski. Dodaje, że rodzaj izolacji, które należy zastosować w danej nieruchomości, zależy od wyników ekspertyzy.

(fot. swm)


Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się z ekspertem!Samochody, motocykle, maszyny – kupujesz, sprzedajesz? »
Autor:
Michał Jankowski
Redaktor Serwisów Ekonomicznych WP.PL
więcej materiałów tego autora »
Lublin ma lotnisko. Dziś otwarcie!

Galeria

Lublin ma lotnisko. Dziś otwarcie!

TAGI: okęcie, lotnisko, transport, odszkodowanie, uchwała, prawo

oceń
3
2
Podziel się

Zobacz więcej w serwisach WP  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~warszawianka [13 minut temu]

'wiekszej mapy" to sie nie dało umiescić?

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Dro [pół godziny temu]

A co z ekranami akustycznyni? Niech postawia ekrany.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ja [przed kwadransem]

Nie dostanę, bo żona twierdzi, że jestem głuchy.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Marek [przed kwadransem]

A co było pierwsze? Lotnisko, czy osiedla, w których mieszkańcom dziś samoloty przeszkadzają. Chyba adresat wniosków o odszkodowanie powinien być inny. Przecież ktoś wydał zgodę na budowę domów w sąsiedztwie lotniska.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~zygsta1 [pół godziny temu]

Ja nietutejszy stąd jedynie się pytom???Czasami moja wrzeszczy głośniej niż hałas samolotu-gdzie zwrócić się o odszkodowanie???

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~krylan [4 godziny temu]

Kupilem mieszkanie na warszawskim Ursynowie, ktore bylo drozsze o 40% od mieszkania o identycznych parametrach i standarcie znajdujace sie w Piasecznie, bo nie chcielismy miec samolotow nad glowa i tez mamy male dziecko.. Co teraz mam zrobic, skoro jakis czas samoloty beda startowaly i ladowaly nad naszym blokiem mieszkalnym? Jesli nalezy mi sie odszkodowanie, to gdzie mam sie z tym udac i jak wysokie ono moze byc?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [5]
~maras [godzinę temu]

jak dla mnie Ci co się świadomie wprowadzają, a nie wierze że nie są to świadome decyzje, nie powinni dostać odszkodowań. przecież skoro decyduje się mieszkać koło lotniska muszę się liczyć z hałasem.

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~szop [4 godziny temu]

zlkwidować lotnisko ,będzie cicho

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~koszan [godzinę temu]

Może za puszczanie dużej ilości tirów przez osiedla zamiast budowania obwodnic też należą się odszkodowania lub wykupy? Chyba logiczne!!!

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~mik [godzinę temu]

hehehe..wiocha się sprowadziła i im teraz zdobycze cywilizacji przeszkadzają. Jakby co to proponuję wracać na swoje zagrody a nie wyciągać kasę z mojej kieszeni.

odpowiedz

Ocena: +5 [11]
~roman [4 godziny temu]

lotnisko istniało a ludzie wkoło budowali domy mając świadomość jakie jest ryzyko a teraz palą głupa i domagają się odszkodowań, za które wszyscy zapłacimy! wczesniej ograniczonej strefy nie było, nie była konieczna? ktoś kupił działki w złym miejscu i teraz chce się pozbyć kłopotu?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~as [godzinę temu]

kiedys lotnisko bylo poza miastem dzis jest inaczej. Zawsze mozecie zamknac szopena i jechac do Modlina

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~M [3 godziny temu]

może by tak dać mapkę o lepszej rozdzielczości aby móc coś zobaczyć więcej.

odpowiedz

Ocena: +4 [6]
~sąsiadka [4 godziny temu]

Moi sąsiedzi urządzili mi nad głowa plac zabaw dla swoich pociech z ADHD. Od rana do nocy tynk z sufitu sypie mi się na głowę, lampy się kołyszą. Prośby o ciszę nie skutkują.Czy też mogę wystąpić o odszkodowanie ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -1 [1]
~kriss [4 godziny temu]

A co z elektrowniami wiatrowymi? Powstały zaledwie 350m od domów mają210m wysokości i oczywiście domy już tam stały.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~janek [4 godziny temu]

A co z okolicami Malborka np Klecie,Królewo czy Nowa Wieś,tu ruskie złomy też hałasują.Gdzie to trzeba zgłaszać?

odpowiedz

Ocena: +10 [10]
rafval [4 godziny temu]

Jakie odszkodowania!? Jeśli dom został zbudowany później niż lotnisko to żadne odszkodowanie nie powinno się należeć. Przecież wiedzieli, gdzie się budują lub gdzie kupili mieszkanie. Zwykłe wyłudzanie kasy. Ktoś chce po prostu wydoić port lotniczy.

odpowiedz

Ocena: -3 [3]
~Rafal [4 godziny temu]

Cześć.Według mnie indywidualna dieta tylko z dietatrening@wp.pl Juz nie raz próbowałem zwalczyć swoja opone i podbródek i efekty były mizerne. Zgłosilem sie jakiś czas do nich i dostałem rozpiskę co jeśc, jak ćwiczyć itp. Jestem zadowolony z ich pracy i postanowilem trochę ich zareklamować.

odpowiedz